Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Закони и правилници » ЩЕТИ И ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

ЩЕТИ И ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

admin Публикувана от admin | 27.02.2008
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел
Чл. 117. (1) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) Щетите, причинени от дивеча, се установяват от комисия, назначена със заповед на директора на държавното лесничейство или на държавната дивечовъдна станция след подаване на заявление от ощетеното лице. Със заповедта се определят лица от състава на комисията, които да извършат оглед и да изготвят протокол за нанесените щети.

(2) Заявлението по ал. 1 се подава в деня на откриването на щетата или в първия следващ работен ден, при условие че може да се установи наличие на причинна връзка между увреждането и щетата.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) С протокола по ал. 1 комисията определя и размера на щетата.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) В състава на комисията задължително се включват:

1. представители на държавното лесничейство или на държавната дивечовъдна станция;

2. представител на общинската администрация;

3. лицето, стопанисващо дивеча, в чийто ловностопански район е нанесена щетата;

4. ощетеното лице.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) Копие от протокола се предоставя на лицата по ал. 4, т. 3 и 4.

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

§ 1. По смисъла на правилника:

1. (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) "Специалист по ловно стопанство" е физическо лице със завършено висше или средно специално образование, което е издържало изпит по една от следните учебни дисциплини: "Ловно стопанство", "Биология на дивеча", "Екология на дивеча", "Болести по дивеча", "Дивечовъдство" или "Дивечознание".

2. "Лесовъдско образование" е висше образование по специалността "Горско стопанство" и средно образование по специалността "Горско стопанство и дърводобив" и "Горско и ловно стопанство".

3. "Документ за произход" е:

а) разрешително за лов;

б) протокол от комисия за оценка на ловни трофеи;

в) документ за регистрация на ловния трофей, издаден от държавното лесничейство, съответно от държавната дивечовъдна станция;

г) талон от разрешително за групов лов;

д) фактура за покупко-продажба.

4. "Биотехническо съоръжение" е съоръжение за подхранване, наблюдение, ползване, ветеринарна профилактика, водопой, улов, разселване и други дейности, пряко свързани със стопанисването на дивеча.

5. "Ловоустройствен проект" е 10-годишен план, който определя дейността на човека за опазване и ползване на свободно живеещите бозайници и птици.

6. "Теренно-проучвателни и проектни работи" е процес по събиране на данни и определяне на организационно-териториалното деление на ловните площи, планиране на мероприятия за подобряване и обогатяване на естествената хранителна и защитна база на местообитанията, организация на стопанисването и ползването на дивеча.

7. "База за интензивно развъждане и ползване на дивеч" е оградена с трайна ограда площ, в която дивечът се развъжда и отглежда предимно за провеждане на интензивен ловен туризъм.

8. "Капани за избирателен лов" са ловностопански съоръжения за улов на жив дивеч за разселване, опресняване на кръвта, ветеринарномедицински контрол и др.

9. (Нова - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) "Ловни трофеи" са:

а) рогата с черепи на плътнороги и кухороги ловни бозайници (елени, сърни, муфлони, козирози, дива коза, тибетски як, зубър);

б) черепи от някои хищни бозайници (мечка, вълк, чакал, дива котка, лисица, енотовидно куче, язовец);

в) кожи от хищни бозайници (мечка, вълк, чакал, дива котка);

г) силно развити кучешки зъби (дива свиня).

10. (Нова - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) "Ловище" е основна ловностопанска организационна единица, разделяща ловностопанския район на приблизително равни по площ части с естествено обособени граници по трайни теренни форми.

11. (Нова - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) "Устроено интензивно ловище" е ловище с изградена ловностопанска инфраструктура за интензивно стопанисване на дивеча.

12. (Нова - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) "Дивечови продукти" са месо, кожи, паднали рога, яйца от птици - обект на лов.

13. (Нова - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) "Волиери" са помещения с покрити дворове за доотглеждане на ловни птици - фазани, яребици, кеклици, патици и други, с цел създаване на основно възпроизводствено стадо за разселване в природата, както и за добив на месо.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 2. Във връзка с определянето на сроковете за достигане на допустимите дивечови запаси по чл. 65, ал. 2 всички действащи ловоустройствени проекти се актуализират в частта "Динамика за развитие на дивечовите запаси" на базата на установени действителни запаси към 2001 г.

§ 3. (1) Стопанисването и ползването на дивеча в ловностопански район, за който няма действащ ловоустройствен проект, утвърден от началника на НУГ, се осъществява по ежегоден план, одобрен от началника на съответното регионално управление на горите по предложение на директора на държавното лесничейство, съответно на държавната дивечовъдна станция.

(2) Планът по ал. 1 се одобрява не по-късно от 31 май на текущата година.

§ 4. (1) До 31 май 2002 г. НУГ извършва подмяна на билетите за лов, издадени на чужденци, дългосрочно пребиваващи в страната, на удостоверенията за подборен отстрел, издадени до 31 декември 2000 г., и на удостоверенията за придружител (ловен водач) с нови по образец, утвърден от министъра на земеделието и горите на основание чл. 25, чл. 26, ал. 2 и чл. 27, ал. 2 от Закона за лова и опазване на дивеча.

(2) До 31 май 2002 г. държавните лесничейства, съответно държавните дивечовъдни станции, в чийто район на дейност е постоянният адрес на ловеца, извършват подмяна на билетите за лов, с изключение на билетите по ал. 1, с нови по образец, утвърден от министъра на земеделието и горите на основание чл. 23, ал. 2 от Закона за лова и опазване на дивеча.

(3) Притежателите на документите по ал. 1 и 2 ги предават на органа, компетентен да извърши подмяната, заедно със съответния брой снимки, необходим за издаването на новите документи.

(4) В срок до 3 работни дни от датата на представянето на документите по ал. 3 съответният орган по ал. 1 и 2 издава новите документи.

§ 5. До изработването на образците на разрешителни за лов, утвърдени по реда на чл. 80, ал. 2, ловуването се извършва с писмени разрешителни за лов, използвани до влизането в сила на Закона за лова и опазване на дивеча.

§ 6. Регистрацията на ловните трофеи в срока по § 4 от Закона за лова и опазване на дивеча се извършва в държавното лесничейство или в държавната дивечовъдна станция, в чийто район на дейност е местоживеенето на притежателя им.

§ 7. Правилникът се приема на основание § 11 от Закона за лова и опазване на дивеча.

§ 8. Изпълнението на правилника се възлага на министъра на земеделието и горите.

§ 9. В защитените територии - изключителна държавна собственост, обявени със Закона за защитените територии, изпълнението на правилника се възлага на министъра на околната среда и водите.

§ 10. (Нов - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) Дейностите на държавните дивечовъдни станции "Воден - Ири Хисар" и "Искър" по чл. 9, ал. 2, т. 1 - 5 и ал. 3 от Закона за лова и опазване на дивеча се подпомагат от държавата чрез бюджета на Министерския съвет.

§ 11. (Нов - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) Лицата, завършили висше образование с образователно-квалификационна степен "магистър" по специалността "Ловно стопанство" в Лесотехническия университет, придобиват право на подборно ловуване без завършен курс и явяване на изпит.

Приложение № 1
към чл. 50(Изм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.)

I. (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) Минимални дневни дажби заподхранване:

1. За един благороден елен - 0,5 кг концентриран фураж, 2,5 кг грубфураж и 1,0 кг сочен фураж.

2. За един елен-лопатар - 0,3 кг концентриран фураж, 0,8 кг груб фуражи 0,5 кг сочен фураж.

3. За една сърна - 0,150 кг концентриран фураж, 0,5 кг груб фураж и0,3 кг сочен фураж.

4. За един муфлон или дива коза - 0,2 кг концентриран фураж, 0,8 кггруб фураж и 0,2 кг сочен фураж.

5. За един алпийски козирог - 0,25 кг концентриран фураж, 1,0 кг грубфураж и 0,25 кг сочен фураж.

6. За една дива свиня - 0,6 кг концентриран фураж и 1,0 кг соченфураж.

7. За един тибетски як - 1,2 кг концентриран фураж, 5,0 кг груб фуражи 1,2 кг сочен фураж.

8. За един зубър - 1,5 кг концентриран фураж, 10,0 кг груб фураж и1,5 кг сочен фураж.

9. За 100 заека - 2,0 кг концентриран фураж, 4,0 кг груб фураж и4,0 кг сочен фураж.

10. За един глухар - 0,1 кг концентриран фураж.

11. За една дива пуйка - 0,2 кг концентриран фураж.

12. За 100 фазана или токачки - 4 - 6,0 кг концентриран фураж.

13. За 100 яребици или кеклици - 2 - 3,0 кг концентриран фураж.

14. За 100 полудиви патици - 4 - 5,0 кг концентриран фураж.

II. Грубият фураж да съдържа 50 на сто сено и 50 на сто листник, катосе изчислява на база 5 куб. м листник за 1 т сено.

III. Минималните срокове за подхранване са, както следва:

1. За дивеча по ал. 1, т. 1 - 9 вкл. - 60 дни за Южна България иПричерноморието и 90 дни за планинските райони и Северна България.

2. За глухар - 150 дни.

3. За дивата пуйка - 150 дни.

4. За фазани и токачки - 90 дни за Южна България и Причерноморието и150 дни за Северна България.

5. За яребици, кеклици и полудиви патици - 60 дни за Южна България и90 дни за Северна България.

Абонамент за бюлетин