Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Природозащита и дивеч » Попаднали сте на маркирана птица? Съобщете за нея и дайте своя принос в изучаването на птичите миграции

Попаднали сте на маркирана птица? Съобщете за нея и дайте своя принос в изучаването на птичите миграции

vater Публикувана от vater | 08.06.2012
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Попаднали сте на маркирана птица?

Съюзът на ловците и риболовците в България от дълги години си сътрудничи с Българската орнитологическа централа (към Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН), която е националното звено, координиращо изследванията върху миграциите на птиците в България посредством научния метод на тяхното опръстеняване. Получените данни за повторно намерени опръстенени птици (вкл. и на ловностопанските видове), маркирани у нас или в чужбина, са от особена ценност при изясняването на миграционните пътища на птиците, местата за почивка и хранене, редица техни биологични и екологични особености и др.

Какво да направите ако намерите опръстенена или маркирана по друг начин (с нашийник, крилометка) птица? Моля, съобщете за всеки подобен случай в Българската орнитологическа централа (ИБЕИ-БАН): бул. Цар Освободител 1, София 1000; тел.: 029880409; email: ring.bgs@gmail.com (вижте също www.ring.ac):

- Данни от пръстена: посочете номера и символите от пръстена (или друг тип маркировка). Ако използвате обикновена поща и птицата е мъртва, приложете пръстена, залепен за вашето писмо. Пръстенът ще ви бъде върнат, ако искате да го задържите. В случай, че изпращате данните по електронната поща, снимки на пръстена биха били от голяма полза.

- Място: посочете мястото, където е намерена птицата, включително името на най-близкия град или село, ако е възможно – и координати (от GPS-устройство или общодостъпни програми като Гугъл Земя и др.).

- Дата: посочете датата на намиране на опръстенената птица.

- Обстоятелства по намирането: напишете дали птицата е жива или мъртва. Ако е мъртва, моля посочете причината за смъртта ако е известна – примерно ударена от кола, убита при лов, донесена от котка, намерена омазутена на плажа и т.н. Отбележете също дали птицата е умряла наскоро или е вече разложена. Ако птицата е жива, моля опишете какво и се е случило.

- Вид на птицата: Напишете вида на птицата, ако е известен. Може да изпратите и нейна снимка.

- Ваши данни за връзка: Не забравяйте да посочите вашето име и адрес, за да може да ви бъде изпратена информация за това кога и къде е била опръстенена птицата. В повечето случаи данните могат да ви бъдат изпратени в рамките на месец, но са възможни и закъснения през по-заети периоди от годината. Ако изпратите сведение за опръстенена птица по електронната поща, моля посочете своя пощенски адрес.

НЛРС-СЛРБ

Четете още:

ЛОВНИ НОВИНИ ОТ БЪЛГАРИЯ И СВЕТА

СТАТИИ ЗА ЛОВ И ОРЪЖИЯ

ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА ЛОВЦИ

Абонамент за бюлетин