Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Правилници състезания » ПРАВИЛНИК за провеждане на състезания за ловци с кучета, работещи със стойка за Купата на НЛРС–СЛРБ

ПРАВИЛНИК за провеждане на състезания за ловци с кучета, работещи със стойка за Купата на НЛРС–СЛРБ

admin Публикувана от admin | 19.03.2009
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

ЦЕЛИ

Целта на първенството “Свети Хуберт” за ловци с кучета, работещи със стойка, е популяризирането и демонстрирането на спортният дух на ловеца, като подчертава киноложките и техническите страни в практикуването на лова и визира квалификацията и ловната култура на ловците, както и тяхното отношение към природата и лова.

УЧАСТИЕ

В това състезание могат да участват всички български ловци, заверили членските си карти и ловни билети за съответната година.
Кучетата, допуснати в това състезание, трябва да имат ветеринарен паспорт с актуални ваксинации и обезпаразитявания.
За индивидуална титла – участва 1/един/ ловец с 1/едно/ куче.
За отборна титла – участват 2/двама/ ловци с 2/две/ кучета, от едно Ловно – рибарско сдружение (ЛРС).
Състезателите трябва да са от ЛРС, което представляват, а кучетата, с които участват да са собственост на ловец от същото ЛРС.
Всяко ЛРС участва с един отбор, като може да има и един резервен състезател с едно куче.
Индивидуалните участници могат да бъдат не повече от шест ловци от едно сдружение.
Състезателите се разпределят в различни серии, които не могат да имат повече от 15/петнадесет/ ловци. В индивидуални случаи до 20 в една група/серия/, при един тур.
Разпределението на състезателите в сериите, както и редът на туровете в състезанието, се определят чрез жребий, който се провежда вечерта преди състезанието или непосредствено преди самото състезание.
Двама състезатели от едно ЛРС не могат да участват в една и съща серия, ако са заявили участие като отбор.
За допускане до участие състезателите подават заявка в срок да 30 дни преди датата на състезанието. Заявката се подава в отдел “Лов” на НЛРС – СЛРБ или в ловното сдружение домакин на турнира.

ЗАБРАНА ЗА УЧАСТИЕ

Не се допускат ловци и зрители, които са демонстрирали или демонстрират явно провокативно или обидно отношение към организаторите на турнира, съдийският състав и другите участници.
Не се допускат ловци употребили алкохол непосредствено преди и по време на състезанието.
Не се допускат ловци, използващи душещи или бодливи нашийници, както и такива, които малтретират по друг начин кучетата.
Не се допускат разгонени или болни кучета.
Не се допускат кучета, проявяващи агресия към хора и животни.
Кучета, които вече са преминали на един тур от състезанието не могат да бъдат използвани от други състезатели в същото състезание.
Не се допускат до участие състезатели, които са напуснали района на състезанието или не са под постоянния контрол на експертите или съдиите.
Не се допускат до участие състезатели, които нямат заверена членската карта и ловен билет.
Не се допускат до участие състезатели, които не са регистрирали своите кучета в ловното сдружение, което представляват.

ПРАВИЛА

1. Явяване и представяне на състезателя:
- при повикване за започване на състезанието, ловецът представя себе си и кучето на съдията/съдиите, журито/:
- казва състезателният си номер, името си, името на кучето, породата му, ловното сдружение и ловната дружина, в които членува…
- при поискване от съдиите представя ловният си билет, членската си карта, ветеринарният паспорт на кучето, както и ловната пушка с патроните. Отговаря на зададени въпроси.
2. След разрешение от журито ловецът започва работа, като сам избира посоката си на движение в терена. По време на тура:
2.1. Ловецът трябва да намери и отстреля два броя разрешен дивеч, като в процеса на изпитанието се отчита и оценява работата на кучетата не само по основния, но и по всеки срещнат дивеч.
2.2. Изпитателният тур е с продължителност 15 минути, като първата минута не носи наказателни точки, но може да се вземе под внимание за крайната оценка.
2.3. Съобразно с местните условия, организаторите на по¬левите изпитания избират основния дивеч - блатен, полски или горски. Видовете дивеч, на които е разрешено да се работи, се обявяват предварително като главен и съпътстващ дивеч. За целта може да се ползва предварително разселен волиерен пернат дивеч или свободно развъден такъв.
2.4. Ловецът носи със себе си 4 /четири/ броя патрони и може да зареди пушката си само с два от тях.
2.5. Когато кучето е на стойка, водачът задължително известява журито с вдигната ръка.
2.6. Дивечът се вдига от ловеца или от кучето след подадена команда на водача.
2.7. По всеки дивеч може да се произведат не повече от два изстрела.
2.8. След апортиране на отстреляната птица, ловецът я почиства от вътрешностите, като използва специална кука или нож.
2.9. Ловецът изкопава малка дупка в земята и заравя вътрешностите в нея.
2.10. Почистената и пригладена птица се представя на журито за оглед. Оценя се степента на повреждане на трофея от изстрела.
2.11. След отстрела на двата броя дивеч или след привършване на патроните ловецът и кучето продължават да работят до изтичането на 15-те минути.
3. В случай, че в рамките на 15-те минути, кучето не намери дивеч, по преценка на съдията времето на тура се удължава с 3 минути ( в отделни случаи, ако упражнението е изпълнено на отличен, времето може да бъде удължено с до 15 минути или тура да бъде повторен). Ако и тогава не бъде намерен дивеч, състезателят не се оценява.

ПРЕКЪСВАНЕ НА ТУРА. ДИСКВАЛИФИКАЦИЯ.

В случай, че състезателят има некоректно поведение или проявява явно неуважение към съдиите, организаторите на турнира или останалите състезатели.
В случай, че ловецът не изпълнява съдийските разпореждания.
В случай, че ловецът стреля по неразрешен вид дивеч.
В случай, че ловецът стреля по нелетящ дивеч.
В случай, че ловецът с действията си застрашава живота и здравето на другите участници, жури, зрители, кучета и селскостопански животни / стреля по посока на … или ниско над главите…и т.н./
В случай, че кучето отказва да търси дивеча.
В случай, че кучето постоянно показва нежелание за изпълнение на командите на водача си / инат/.
В случай, че работата на кучето категорично не удовлетворява изискванията за работа на самата порода или културата на ловния спорт.
В случай, че кучето се отдалечава много и затруднява или въобще няма контакт между него и водача му.
В случай, че кучето не възстанови контакта с ловеца в рамките на една минута след подаване на съответните команди за възстановяване на същият.
В случай, че упорито прави празни стойки / поне 3 / в различни направления.
В случай, че пропуска или вдига съзнателно посоченият /или всеки/ дивеч / 2 пъти/ без основателна причина /стойка, команда или подобни/.
В случай, че отказва да апортира или подава дивеча, отстрелян по време на упражнението. Същото се отнася и за дивеч, който е отстрелян по-рано, но не е намерен от друго куче /случайно намерен дивеч/. В този случай кучето може да се оцени и само със CQN – “класификация, без класация”!
В случай, че кучето постоянно лае по време на работа /гонче/.
В случай, че кучето показва явни поведенчески отклонения /страх, злоба или излишна агресия към хора и животни/.
По желание на водача и със съгласието на съдиите.

ОЦЕНЯВАНЕ

Максимален брой точки за ловец – 50 т.
Максимален брой точки за куче – 30 т.
За всеки отстрелян дивеч х 10 т. – 20 т.

КРИТЕРИИ ЗА ОЦЕНЯВАНЕ

А. На ловеца
1. ловна култура - 15 т.
Оценява се :
- подходящата ловна екипировка:
облекло – удобно, маскировъчно или с цвят, близък до каки, защитаващо тялото от природните/ климатични и ландшафтни/ условия; сигнално яке, шапка или ленти; ловен нож; инструмент за почистване на дивеча; инструмент за закопаване на вътрешностите на дивеча в земята; ръчен екстрактор за патрони и гилзи; вода за кучето или за измиване.
- отношение към кучето, природата и дивеча /жив или мъртъв/.
- отношението на състезателя към съдиите и другите състезатели, както и към всички присъстващи.

2. сигурност и умение - 35 т.
Отчита се начинът, по който се държи оръжието от ловеца, когато е сам или в близост до други участници в състезанието.
Оценява се начинът по който ловецът подхожда в терена /вятър, слънце, особености на терена/.
Оценява се начинът по който ловецът подхожда към кучето, когато то е на стойка – посока, бързина, внимание, безопасност / посока на оръжието, пръст на спусъка при ниско наведено оръжие и т.н./
Оценява се начинът по който ловецът премината през препятствия /канавки, дерета, гъсти храсти/.
Оценява се видът патрони и пушка която използва ловеца.
Като пропуски се отчитат:
- неправилно подбрани според вида и размера на дивеча патрони/много едри или дребни съчми, концентратор или дисперсант, магнум или полузаряд…/;
-когато оръжието се държи готово за стрелба, още повече с пръст на спусъка, без кучето да е на стойка;
-стрелба по дивеч, летящ по посока на други участници в състезанието или ниско пред кучето;
-стрелба по вдигнат дивеч от много далечна дистанция;
-отказ от търсене на явно ранен дивеч;
-разкъсване на дивеч с изстрел;
-изваждане на дивеча от храстите с помощта на пушката.

Б. На кучето
1. за обучение - 15 т.
Отчита се качеството, сигурността и бързината при изпълняване на подадени команди от ловеца /оставане на място, връщане при подаден сигнал и др./; ако по време или в края на тура кучето не може да бъде прибрано от състезателя в рамките на една минута, то това се счита за дисквалифицираща грешка, но може да бъде оценено и само с CQN – класификация, и то при условие, че е показало отлична работа.
Апорт – качество, сигурност, бързина. При отказ от апорт на отработен дивеч, както и на случайно намерен мъртъв такъв, то това се счита за грешка и може да донесе CQN – класификация, без класация, а също така и дисквалификация. Дисквалификация носи и разкъсването/дъвченето/ на дивеча по време на апорта.

2. за вродени качества - 15 т.

При претърсване на терена - бързина и стил на породата;
Обоняние - разстоянието, от което кучето е открило дивеча;
Протяжка /кулиране/- бавното придвижване на кучето по посока на открития дивеч до окончателната стойка;
Стойка - твърдост и вярност.
“ Блокиране”/блокаж/ на дивеча – поведение на кучето, с което спира опита на дивеча да се отдалечи, да избяга по земята / не да излети/ от ловеца.. Този елемент не носи наказателни точки, но носи положителни/дава предимство/ при общо оценяване на стойка и обучение.

ТАБЛИЦА ЗА ОЦЕНЯВАНЕ

С цел приравняване изискванията на журито в различните серии, съдиите се ръководят от следната таблица на точките при оценяването на състезателите:

ЛОВЕЦ | КУЧЕ
I до 50 точки І до 30 точки
Незадоволителен I 0-10 | 0-4
Задоволителен | 11-15 | 5- 10
Добър 16-29 11 - 15
Много добър 30-40 16-25
Отличен 41 - 50 26 - 30
Към същата таблица може да има приложен и оценителен лист, подпомагащ работата на съдийския състав.

КЛАСИРАНЕ

Класирането на състезателите става на база получени точки. В класирането участват само състезатели, които са изпълнили упражнението изцяло, без дисквалифициращи грешки и имат получени не по-малко от 75 точки. Ако двама или повече състезатели имат еднакъв брой точки в борбата за призовите места, то те се призовават на бараж. Баража се провежда от главният съдия и може да включва както отделни елементи, така и цяло упражнение от турнирния правилник. Елементите, които ще бъдат оценявани по време на бараж се определят от главният съдия и се обявяват непосредствено преди старта на състезателите/конкурентите/.
Когато завърши състезанието, съдиите правят кратък анализ на представянето на състезателите и обявяват резултатите.

ЖУРИ

Всяко жури се състои от трима съдии, избрани между съдиите от категория "Свети Хуберт" от националните листи. Със специалното одобрение на главният съдия към съдийската група може да бъдат прикрепени до двама стажант-съдии, изпълняващи функциите на помощник-съдии.

ЗАЯВКИ

Ловците, желаещи да участват в този турнир попълват заявка по образец, която подават до ЛРС, в което членуват или в отдел “Лов” на НЛРС-СЛРБ. Срокът за подаване на заявки е до 30 дни преди началото на турнира.

УКАЗАНИЯ ЗА ОЦЕНЯВАНЕ РАБОТАТА НА ВОДАЧА

Всяко едно от изброените качества носи на ловеца участващ в турнира определен лимит от точки. Общият максимален лимит е 50 точки. Критериите за начислението и отнемането им са изброени в настоящият правилник.

1. Ловна култура :

Оценява се :
А) Подходящата ловна екипировка:
Облекло – удобно, маскировъчно или с цвят, близък до каки, защитаващо тялото от природните/ климатични и ландшафтни/ условия, чисто и с угледен вид; сигнално яке, шапка или ленти; ловен нож – подходящ по размери за целта, почистен, остър, грижливо прибран и обезопасен; инструмент за почистване на дивеча- кука от метал, твърда пластмаса или дърво, с подходящи за целта размери; инструмент за закопаване на вътрешностите на дивеча в земята; ръчен екстрактор за патрони и гилзи; вода за кучето или за измиване; подходящ нашийник и повод за кучето.
Б) Отношение към кучето, природата и дивеча /жив или мъртъв/
- не се допуска грубо отношение към кучетата/животните въобще/; за грубо отношение се считат: викове, крясъци, удари с ръка, крак или предмет, целящи да променят едно или друго поведение на кучето/животните/; дивечът трябва да бъде грижливо почистен, прегледан и прибран на подходящо място – закачен на висулки или в торбичка от “дишащ” материал, в който той да не се запарва;
В) Отношението на състезателя към съдиите и другите състезатели, както и към всички присъстващи
– не се допуска грубо, предизвикателно, провокативно, обидно и хулиганско поведение на състезателите, независимо към кой вид участници в турнира става това/хора и животни/; санкционира се с отнемането на точки неумението на състезателя да представи себе си и своя ловен помощник. По решение на съдията състезателя може да бъде дисквалифициран за допусната проява по тази точка.

2. Сигурност и умения :

2.1. Отчита се начинът, по който се държи оръжието от ловеца, когато е сам или в близост до други участници в състезанието – цевите трябва да се насочени към земята, въздуха или в друга безопасна за хора и животни посока; ловецът не бива да държи цевите на оръжието с гола ръка, което е предпоставка за повреждане на оксидацията на съответното или за замърсяване на ръцете с вредни или опасни за здравето на хора и животни вещества.
2.2. Оценява се начинът по който ловецът подхожда в терена /вятър, слънце, особености на терена/. Неправилното поведение на ловеца в полето води до пропускане на дивеча или до друга причина за неуспех.
2.3. Оценява се начинът по който ловецът подхожда към кучето, когато то е на стойка – посока, бързина, внимание, безопасност / посока на оръжието, пръст на спусъка при ниско наведено оръжие и т.н./. Неправилното подхождане на ловеца може да доведе до ситуация, в която не може да бъде произведен безопасен изстрел/ситуация, водеща до нараняване на кучето или други участници/ или въобще да не бъде произведен такъв.
2.4. Оценява се начинът по който ловецът премината през препятствия /канавки, дерета, гъсти храсти/. Неправилното преминаване през препятствия може да предизвика нещастни случаи.
2.5. Оценява се видът патрони и пушка която използва ловеца-
- използването на неправилно подбран ловен боеприпас за съответното оръжие и дивеч, както и неправилно подбрано оръжие, може да доведе до повреда на оръжието, нараняване на хора и животни, неефективен изстрел, водещ до пропускане или нараняване на дивеча, което не позволява той да бъде открит в последствие или до безполезно раздробяване на същият.


Като пропуски, свързани с отнемането на точки или дисквалифициране се считат:

- неправилно подбрани според вида и размера на дивеча патрони/много едри или дребни съчми, концентратор или дисперсант, магнум или полузаряд…/;
- неправилно подбрано оръжие;
-когато оръжието се държи готово за стрелба, още повече с пръст на спусъка, без кучето да е на стойка, което е предпоставка за случаен изстрел.
-стрелба по дивеч, летящ по посока на други участници в състезанието или ниско пред кучето, с което се създава предпоставка за нараняване на самото куче или някой от участниците в турнира. В този случай съдийският екип преценява дали изстрелът в дадената посока се счита за опасен или безопасен, имайки предвид отдалечението на животни и хора от мястото на стрелбата.
-стрелба по вдигнат дивеч от много далечна дистанция, което може да доведе до нараняване на дивеча, което е предпоставка за неговата загуба и похабяване.
-отказ от търсене на явно ранен дивеч;
-разкъсване на дивеч с изстрел;
-изваждане на дивеча от храстите с помощта на пушката.

УКАЗАНИЯ ЗА ОЦЕНЯВАНЕ РАБОТАТА НА КУЧЕТАТА

По време на полевите изпитания съдийската колегия
наблюдава и оценява дванадесет основни качества в работата на
ловното куче:
а) Обоняние.
б) Стил на търсене/висок нос, нисък нос, скорост/
в) Подход.
г) Стойка/ във всичките етапи/
д) Вдигане на дивеча и поведение след изстрела
е) Стил на движение по терена/совалка, спирала, ветрило/
ж) Послушание.
з) Поведение при изстрел
и) Водимост
к) Издръжливост и постоянство
л) Отношение към дивеча/жив или мъртъв/
м) Апорт/всички елементи/

Всяко едно от изброените качества носи на проявилото се по време на турнира куче определен лимит от точки. Общият максимален лимит е 40 точки. Критериите за начислението и отнемането им са изброени в настоящият правилник.

Нос /обоняние/

Расовата стойност на ловното куче се основава преди всичко на качеството на органа на неговото обоняние - носа. При оценяване обонянието на кучетата птичари, решаващо е разстоянието, на което кучето подушва дивеча и сигурността, с която показва това. При това се държи сметка за цялата работа, която кучето трябва да извърши, служейки си с носа си, чието качество се изпитва на пернат дивеч.
При оценяване качеството на носа непременно трябва да се вземе предвид бързината и начина на търсене, държането на главата, сигурността в следенето, бързата ориентация: дали дивечът е още на място и различаването на следите на здрав от тези на ранен дивеч/диференциация/. Трябва да се има предвид и какви са атмосферните условия и особено вятъра (посока, сила, променливост на посоката, променливост на силата, амплитуда на промяната и др.).
Не е желателно, по време на свободно търсене, кучетата да спускат нос прекалено ниско към земята/”копаене”, “баране”, …/ или да се задържат на едно място без там да е констатирано наличието на дивеч /мишкуване/. Кучета, които търсят дивеча само по следите на земята се считат за неефективни и не могат да бъдат награжда¬вани!

Стил на търсене

Търсенето на кучето трябва да бъде енергично, съобразено породните изисквания и природата/състоянието/ на терена. Птичарят трябва да претърсва полето, движейки се пъргаво, ентусиазирано, с подходящ стил и оптимално положение на носа, така че да пресича съществуващото течение на вятъра, като при това не пропуска дивеча. Най-добре е, когато кучето претърсва терена широко вляво и вдясно пред водача, като при всеки завой преминава навътре към зоната на досега на пушката на водача, като завоите бъдат по посока на движението на водача, а не назад към водача.
Търсенето не бива да е диво/ неподходящо бързо/, въпреки че трябва да е бързо и издръжливо. На всяко куче трябва да се даде възможност да работи на терен, който е добре покрит с растителност.
В равнината кучето не бива никога да изчезва зад естествени препятствия и трябва да се отзовава/глас, връщане/ на повикванията на водача.
Особено ценно е, ако кучето при неблагоприятна посока на вятъра започне самостоя¬телно да търси срещу посоката на вятъра или ако се остави да бъде ориентирано към такъв начин на търсене.
Върху оценката влияе и начинът на търсене на кучето/ неговия стил/, който е характерен за всяка порода.
Кучето трябва да претърси терена изцяло, без да оставя непретърсени /непроверени/ места. Куче, което изоставя дивеча на терена или го заобикаля, или се движи само в дълбочина, се санкционира.
Куче, което по време на изпитанието очевидно отслабва темпото, също се санкционира.
Куче, което търси бавно или недостатъчно широко, не може да получи максимална оценка за стил /оценка отличен или много добър/.

Стойка

Когато кучето намери дивеч, който трайно лежи, трябва да стои пред него, докато вода¬чът не се приближи спокойно до него и докато не му даде нова заповед да го вдигне или преследва, ако дивечът сам не е тръгнал до този момент.
Привличането на кучето от дивеча, след като е подушило първия и най-слаб знак от мирис, трябва да се вземе предвид при оценяването на работата на кучето, а то (привлича¬нето) предхожда стойката и често се нарича "влизане в стойка"/кулиране, успокояване, насочване…/ като при всичко това се има предвид породата. Ако кучето се привлича от дивеча от по-голямо разстояние, това е знак, че има качествен нос/обоняние.
Възрастното куче трябва да покаже сигурна, стабилна и стилно красива стойка.
Трябва да се внимава кучето да не стои "на празно" или да не "изпусне от носа си" дивеча.
Ако кучето си "премълчава", тоест ако няколко пъти скрие (не покаже) присъстващия дивеч, трябва да се изключи от турнира.
Приемането на празна стойка от партньора е тежка елиминационна грешка. Хващането на маркиран дивеч на земята или в полет след маркиране, както и по време на преследване също елиминира кучето от по-нататъшно изпитание. По решение на организаторите на турнира и с одобрението на главния съдия, последното може да се ограничи само до улавяне на “летящ дивеч”. Като под “летящ дивеч” се има предвид пернат дивеч, чието функционално състояние е придвижване “на крило”, тоест – когато лети, а не бяга по земята.

Пропълзяване/Следене/

Куче, което стои на стойка пред дивеч трябва да следи дивеча, ако той се премества. Това може да стане по заповед на водача. Най-висока оценка получава куче, което спонтанно следи мириса на тялото на дивеч, който се измъква. Кучета, които се нуждаят от често подканяне за следене, най-често изгубват мириса и контак¬та с дивеча и следенето е неуспешно, като не се реализира и стойката. Грешка на водача е, ако по време на следенето докосва/подбутва/ кучето с ръка или коляно или го влачи за нашийника.

Секундиране/ само при бараж/

Под Секундиране се разбира най-често вродено, но и придобито чрез обучението ка¬чество на кучето само да заема положение "стойка", когато друго куче стои на стойка пред дивеч, ма¬кар и да не подушва мириса на дивеча, и да остава в това положение, докато кучето, което стои, не завърши започнатото действие.
Водачът трябва да се приближи към кучето, което секундира и да го завърже, докато кучето, което стои, не завърши започнатото действие.
Секундирането е задължително за английските породи птичари и трябва да бъде спонтанно. Не е допустимо никакво даване на знак с ръка или свирка на кучето.
За континенталните птичари секундирането не е задължително но е желателно. Секундирането на континенталните кучета може да бъде изпълнено самостоятелно, по визуален или звуков знак. В случай на равен брой точки континентален птичар, който секундира, има предимство в класифицирането.
При младите кучета се оценява склонността към Секундиране.

Бързина и издръжливост

Кучето трябва да покаже пъргаво, решително и бързо търсене, характерно за неговата порода. Бързината трябва, да бъде съобразена с силата/качеството на носа/обонянието. Куче с по-слаб нос може понякога да намери дивеч на немалка далечина, ако се движи със съответна¬та бързина.
Търсенето трябва да бъде търпеливо (издръжливо), което означава, че кучето трябва да търси неуморно, с едно и също темпо през цялото време на изпитанията. Готовността за работа и търсене трябва да бъде еднакво изразена от началото до края на тура.

Поведение при изстрел

За най-добър работен ефект (резултат) за спокойствието по време на изстрел се приема, ако кучето, след изстрел по вдигнат дивеч, легне, седне или остане спокойно на мястото докато не последва нова команда.
След изстрела кучето не бива да тича необуздано и да излезе извън контрола на водача.
Кучета, които се плашат от изстрел, се изключват от по-нататъшно участие.

Послушание

Послушанието се състои в това, че кучето веднага и с готовност се отзовава на всяко повикване, изсвирване или жест на своя водач.
Послушанието трябва да съществува и при поведението по време на изстрел, и при отлетял или побягнал дивеч, и в цялостната Водимост по време на изпитанията.
Кучето не трябва да се натрапва нито на водача си, нито на странични лица. В присъствието на други кучета то трябва да бъде миролюбиво.

Водимост

Водимостта е сътрудничество с водача на терена.
Степента на Водимост се проявява, във волята на кучето във всеки момент да бъде във връзка с водача си, както и готовността да служи доброволно на водача. Водимостта е предпоставка за всяка форма на полезно ловно сътрудничество между ловеца и кучето. Водимостта е наследствено обусловена, но до цялостния си израз достига само чрез прила¬гането на добро и правилно отношение към кучето по време на отглеждането и обучението му.
Водимостта се проследява (наблюдава) по време на цялото състезание.

Желание за работа

Волята за работа се проявява в желанието, с което кучето извършва отделните работни задания. По време на цялото състезание трябва да се наблюдава с каква настойчивост и ентусиазъм работи на терена.

Поведение към отлетял пернат дивеч и въздържаност спрямо заек

Когато пред кучето скочи или попадне заек, който бяга или отлети пернат дивеч, кучето не бива да гони дивеча, а трябва да остане на място, без оглед на това дали по дивеча е стреляно или не. Ако започне да следва дивеча, трябва при повикване веднага, да се върне.
Кучета, които гонят побягнал космат дивеч или отлетял пернат дивеч и не се върнат дори при трикратно повикване, се изключват от по-нататъшно участие.

Работа по следата на здрав дивеч

Това следене трябва да бъде старателно, уверено и колкото е възможно по-бързо. Най-висока оценка получава куче, което добре е изработило следата и я завършило с ефективна стойка.

Работа по пернат дивеч след изстрела
а/ Търсене на ранен пернат дивеч
Кучето трябва да следи ранения пернат дивеч по дирята, да го хване, правилно да го донесе и правилно да го предаде на водача. Когато се предава донесеният дивеч, той не трябва да е нахапан или дори леко надъвкан. Кучето, което е започнало да търси ранения дивеч, трябва да продължи започнатото действие, без оглед на това, че се натъква на друг здрав, ранен или мъртъв дивеч.

б/ Търсене на изгубен пернат дивеч
При търсенето на изгубен дивеч кучето трябва пъргаво и систематично да претърси терена, използвайки носа си и посоката на вятъра. То трябва да завърши успешно поставената задача и да не се отклонява по следата на друг дивеч, както и да преустановява самостоятелно търсенето. При изпита по тази дисциплина трябва на първо място да се оцени начина на търсене на изгубения дивеч. Впрочем, по време на рабо¬тата на кучето се получава също и впечатление за качеството на носа, начина на захващане/захапване/, носене и предаване на дивеча на водача.

Послушание на кучето при работа в полето
Послушанието на кучето като цяло е отражение на последователно и сериозно обучение и е предпоставка за правилното използване на кучето по време на лов. Послушанието се отразява във водимостта на кучето при работа, което означава, че кучето отговаря на визуалните и звукови сигнали на своя водач и с това показва, че ги е разбрало. Между другото, послушанието се оценява и при работата на други кучета, когато то трябва се държи спокойно, не лае, не се дърпа, не скимти, като с това показва, че и по време на лов не препятства нито своя водач, нито другите ловци.

Апортиране-начин на донасяне/апортиране/ и предаване/подаване/ на пернат дивеч

Под донасяне подразбираме желанието, начинът и бързината, която кучето донася на водача си намерения отстрелян или поставен мъртъв дивеч.
Кучето трябва да апортира/донася/ дивеча с мека захапка, без да го наранява, дъвче или разкъсва. Захапката трябва да бъде “по място”, което да позволява безпроблемното и успешно носене на дивеча. По време на носене кучето не трябва да намества дивеча допълнително в устата си като го подхвърля, подмята или пуска на земята. Тази грешка води до дисквалификация. При пристигане до ловеца, кучето не бива да пуска дивеча без команда от водача, а трябва да го подаде/предаде/ коректно. За предпочитане е това да става в положение “седни” пред водача.
Цени се волята, с която кучето тръгва по дадена заповед да донесе дивеча. Начинът на донасяне се преценява, като се наблюдава как кучето подхожда към захващането, така че да му бъде по-лесно донасянето на дивеча.
Всеки уловен дивеч (космат, пернат, полски или блатен), кучето трябва без колебание да вземе бързо и весело да донесе и без специално нареждане (или с тиха заповед) да седне пред водача и доброволно да разреши по команда да му се отнеме дивеча.
Под правилно донасяне се разбира готовността на кучето да приспособи начина на вземане на дивеча към вида и теглото му. Вредно е и се счита за недостатък силното хва¬щане и раздробяване, което уврежда стойността на дивеча. Също така се оценява и боязливото вземане на дивеча, в следствие на което дивечът изпада от устата на кучето, което се случва, когато кучето захване дивеча само за кожата или за перата. Парнатия ди¬веч от всички видове кучето не бива да надробява, скубе или яде при донасянето.

Ловен портал БГ ЛОВ

Абонамент за бюлетин