Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Коментар на... » Въпроси, които не се дискутират

Въпроси, които не се дискутират

vater Публикувана от vater | 06.05.2015
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Проф. Нино Нинов: Въпроси, които не се дискутират

62-ра Генерална асамблея на CIC - Правец 2015

Проф. Нино Нинов, преподавател в катедра „Ловно стопанство“ към ЛТУ

Поздравявам Европейската комисия, че по време на 62-та Генерална асамблея на CIC, която се провежда на Балканите, обсъждаме проблема с едрите хищници, тъй като тук плътността на тези популации е една от най-големите в целия ареал на видовете.

Като учен искам да обърна внимание на въпроса, защо мечката, този най-едър хищник, към когото българите, а и всички балкански народи имат специално отношение, стана агресивен през последните десетилетия. Това е проблемът със спокойствието в нейните местообитания. Този хищник е достигнал до нас, без да се страхува от каквото и да било. Затова и днес навлиза в населените места, без да се страхува от хората. Но не чувам в презентациите на специалистите, участващи в този форум (Среща на Платформата за едрите хищници на ЕС), нищо по този въпрос.

Аз не приемам, че мечките в България са 1200. Много по-малко са. Бяха повече преди години, когато мечката не беше защитен вид. Категорично защитавам тезата, че забраната за отстрел не води до опазването на вида. Ако имаме действително 1000 мечки, аз питам къде е прирастът на популацията.

Явно регулацията се извършва по неофициален начин.

По линия на CIC преди няколко години в София беше организиран специален форум за кафявата мечка и представителят на най-засегнатия регион в България от конфликта човек–мечка съобщи за 2 щети в 2000 година, а през тази са вече 243. Това означава, че въпреки намалялата популация на мечката, агресивността й нараства. Това е въпрос, който не трябва да бъде подценяван. Затова си позволявам да кажа, че страните, в който са основните запаси от този вид, трябва да дават тон по отношение на неговото стопанисване, а не да ни се дават съвети от представители на държави, където познават мечката само от зоопарковете и картинките в детските книжки.

Смея да твърдя, че само чрез отстрел можем да управляваме този ресурс на национално ниво и то по изискванията на науката – по възрастови групи, полово съотношение и т.н.

На този форум много се коментира въпросът за нанасяните от едрите хищници щети. Но само върху стопанството на хората. Някак забравяме за щетите, нанасяни на дивеча. Нуждае ли се сърната например от защита или само едрия хищник? Въпроси, които не се дискутират.

списание "Лов и риболов"

Ловците коментират: Форум БГ ЛОВ

Абонамент за бюлетин