Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Природозащита и дивеч » ПЛАНИНСКИЯ КЕКЛИК - БЕНЕФИЦИЕНТ НА СРЕДСТВА по Оперативна програма "Околна среда 2007-2013"

ПЛАНИНСКИЯ КЕКЛИК - БЕНЕФИЦИЕНТ НА СРЕДСТВА по Оперативна програма "Околна среда 2007-2013"

vater Публикувана от vater | 05.09.2012
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

ПЛАНИНСКИЯ КЕКЛИК - БЕНЕФИЦИЕНТ НА СРЕДСТВА по Оперативна програма "Околна среда 2007-2013"

На 11.09.2012 г. от 11 часа ще се проведе заключителната среща с официална пресконференция по проект ”Опазване популацията и местообитанията на планинския кеклик (Alectoris graeca graeca) в България” по Оперативна програма «Околна среда 2007-2013» (договор N 58301 – С – 011). Финансовата помощ е в размер на 1 101 103.40 лв. и представлява 99.03% от стойността на проекта. Проектът се изпълни в партньорство със СНЦ „Зелени Балкани” за периода от септември 2009г до края на юни 2012 г.

Заключителната среща ще се проведе в сградата на Национално ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България” – бул. Витоша 31-33, гр. София. Ще присъстват представители на Министерството на околната среда и водите, Министерството на земеделието и храните, Изпълнителната агенция по горите.

Планинският кеклик (Alectoris graeca graeca) е разпостранен във всички високи планини на България – Западна и централна Стара Планина, Рила, Пирин, част от Западни Родопи, Осогово и Беласица; Поради намаляващана му численост и опасността от изчезване, видът е приоритетен за опазване. В същото време планинският кеклик е под регулирано ползване и опазване и е включен във видовете, разрешени за лов според Закона за лова и опазването на дивеча. Поради ниската му численост той не представлява интерес за ловците и остава извън тяхното полезрение. По тази причина и грижите насочени към подпомагане на популацията му са минимални и напълно недостатъчни Според различни източници числеността на вида в България е между 1600 и 4000 броя.

Общата цел на проекта е Спиране загубата на биоразнообразие и в частност на планинския кеклик в България. Тя беше постигната чрез следните специфични цели: Спиране намаляването на числеността, стабилизиране популацията на планинския кеклик и създаване на условия за реколонизация на естествения ареал на вида. Въвеждане на устойчиви практики за провеждане на възстановителни и подържащи дейности за планинския кеклик. Привличане на българските ловци в дейности по опазване на целеви за Натура 2000 видове.

Географският обхват на проекта включва локалните популации на планинския кеклик в ареала на вида на територията на страната. Той се състои от 51 локални, географски разделени, обособени, самостоятелни популации, обхващащи територията на общо 107 ловностопански района на 21 ловни сдружения. в областите: Благоевград, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Перник, Пловдив, Смолян, София.

Основните дейности извършени по проекта са:

- Създаване на дивечови ниви
- Ограждане на дивечови ниви
- Създаване на зимни убежища
- Изкуствено подхранване през рисковия годишен период
- Отчитане ефективността на консервационните мерки по проекта



БГ ЛОВ

Четете още:

ЛОВНИ НОВИНИ ОТ БЪЛГАРИЯ И СВЕТА

СТАТИИ ЗА ЛОВ И ОРЪЖИЯ

ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА ЛОВЦИ

Абонамент за бюлетин