Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Пернат дивеч » Зимно и лятно бърне

Зимно и лятно бърне

admin Публикувана от admin | 22.03.2008
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Зимно и лятно бърне

ЗИМНО БЪРНЕ - ANAS CRECCA
ДТ 34-38 cm, РК 53-59 cm. У нас се среща по време на миграции и зимуване. Числеността на зимуващи те в България птици достига в някои години до 12 хиляди. Като гнездещ вид е малоброен.
Най-дребната патица, изглеждаща почти като бекасова птица в полет, с тесни, заострени криле и къса шия. Излита от водата лесно, издига се бързо и стръмно нагоре, лети в гъсто, компактно ято, с бърз и стремителен полет като често завива и сменя посоката на полета. Отдалеч в полет изглежда тъмно на цвят, с къса широка бяла ивица отгоре, по средата на крилото (и при двата пола). Крилното огледало е лъскавозе лено. Мъжкият в брачно оперение има кестенява глава, със зелени страни, като зеленото е оградено с тънка жълта ивица. Страните на подопашието са светложълти, оградени с черно, забелязващи се отдалеч. Надлъжно по сивото тяло има хоризонтална бяла ивица. Женската е кафява с надлъжни тъмни резки и петна. Плуващите птици приличат на женското лятно бърне, но се отличават по: дребните размери; малкия клюн, често с малко оранжево в основата; сравнително тъмната презочна ивица и липсата на тъмна ивица върху бузите, поради което главата изглежда доста едноцветна; страничното светло петно в основата на опашката; подбрадието и гърлото не са така ясно жълтеникавобели. В полет сигурен отличителен белег е оцветяването на крилете; коремът има в центъра светло петно с неясни граници; подкрилията в средата са бели, а краищата им са тъмни. Мъжките птици в извънбрачно оперение и младите много приличат на женските, но младите са с общо взето по-тъмно оперение и хълбоците им са на райета (възрастните женски имат по-фин люспест рисунък).


Мъжките имат ясен звънлив писък "прим, прим", който може да се сбърка само с този на шилоопашатата патица, но е по-висок. Женските квакат слабо, високо, с носов глас "пийт-пат-пат", като първият тон е висок, а след това постепенно заглъхва.
ЛЯТНО БЪРНЕ - ANAS QUERQUEDULA
ДТ 37-41 cm, РК 59-67 cm. У нас се среща през лятото и по време на миграции. В нашата страна вероятно гнездят около 100-150 двойки. По време на миграции видът е многочис лен. Зимува по изключение в България.
Малко по-едро е от зимното бърне, с по-дълъг и по-прав клюн и средно по-дълга опашка. В полет крилете са малко по-светли (най-вече външната им част). Мъжките птици в брачно оперение са с шоколадовокафява глава (изглеждаща тъмна отдалеч) с бели сърповидни ивици над очите, спускащи се надолу по страните на шията; гърдите са тъмнокафяви, хълбоците светлосиви; перата по плещите са черно-бели и заострени. В полет се отличава по светлите сивосини надкрилия и резкия контраст между белия корем и тъмните гърди. Женската много прилича на женска на зимно бърне, но се отличава по малко по-големите си размери; по-дългия и по-прав изцяло сив клюн (без оранжево в основата); наличието на следа от тъмна ивица през бузите и светло петно в основата на клюна, поради което главата изглежда по-ивичеста; липсва странично светло петно в основата на опашката. Освен това женските летни бърнета (а също младите и мъжките в извънбрачно оперение) често имат чисто светло кремаво подбрадие и гърло, за разлика от женските на зимното бърне. В полет има сивокафяви надкрилия, както и зимното бърне, но външната част на крилото е по-светла, липсва бяла препаска в средата на крилото (има само тънка бяла линия), а задният му ръб е с широка бяла ивица, както при женска шилоопашата патица. Мъжкият в извънбрачно оперение прилича на женска, но запазва светлите си сивосини надкрилия. Младите са като женските, но коремът им не е така светъл, а задната бяла ивица на крилото е по-тънка.
Мъжкият има характерен звук - скрибуцащо и монотонно "крррък-крррък", наподобява що прокарване на нокът през гребен. Женската е сравнител но мълчалива. Понякога издава носово "га, га-га, га..." или слабо, пискливо, кратко квакане.

Абонамент за бюлетин