Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Коментар на... » Не опазване, а управление на едрите хищници

Не опазване, а управление на едрите хищници

vater Публикувана от vater | 06.05.2015
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Не опазване, а управление на едрите хищници

62-ра Генерална асамблея на CIC - Правец 2015

Васил Василев, главен секретар на УС на НЛРС-СЛРБ

България се обитава от 14 вида хищни бозайници. Повечето от тях отдавна не се срещат на териториитe на повечето европейски страни. Ние обаче, нямаме конфликти с тях или там, където ги има, са приемливи. Това е така, защото българското население е свикнало със съвместното съществуване с хищниците.

Днес много пъти ораторите (Среща на Платформата за едрите хищници на ЕС) коментираха проблема с бракониерството по отношение на едрите хищници. Този проблем обаче трябва да се разглежда в две посоки. От една страна, е желанието на определени хора да добият трофей от дадения вид, от друга, принудата на земеделските стопани сами да решават конфликта с едрите хищници, поради липса на законова възможност затова.

Такъв проблем назрява в България в момента с популацията на кафявата мечка. До 2012 г. имаше законов режим, при който в изключителни случаи се допускаше отстрел на кафяви мечки. След промяна в законодателството тази възможност отпадна и хората в конфликтните райони взеха инициативата в свои ръце. Аз очаквам, че през следващите няколко години мониторингът на вида ще покаже намаляване на популацията на кафявата мечка у нас. По тази причина смятам, че отстрелът на едрите хищници е изключително важна част от тяхното стопанисване. Особено когато състоянието на популацията изисква това.

В България няма проблем с управлението на вълка, тъй като има много ясен механизъм, по който проблемните животни могат да бъдат изваждани от популацията.

Затова моят апел е да не говорим за опазване, а за управление на едрите хищници и това управление да не бъде само на национално, но и на европейско ниво и пак подчертавам, че управлението на видовете не може да изключва ловците и ловните организации.

списание "Лов и риболов"

Ловците коментират: Форум БГ ЛОВ

Абонамент за бюлетин