Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Новини » Ловни новини » Валери Симеонов: Селското стопанство в България поврежда многобразието на животинския свят

Валери Симеонов: Селското стопанство в България поврежда многобразието на животинския свят

vater Публикувана от vater | 20.04.2018
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Валери Симеонов: Селското стопанство в България поврежда многобразието на животинския свят

Според вицепремиера селското стопанство сериозно уврежда околната среда.

"Начинът по който се развива селското стопанство в България поврежда жестоко, да не кажа зверски, многобразието на животинския свят в България". Това заяви пред журналисти вицепремиерът Валери Симеонов след участието си във форум на тема "Въздействието на европейското земеделие върху лова и опазването на дивата природа". Той се провежда в рамките на среща на управителния съвет на федерацията на ловните асоциации на страните членки в ЕС - FACE.

Според Симеонов увреждането на околната среда било в заради две основни причини.

"Първо, свидетели сме на едно окрупняване на земите, на обработваемите парцели, което е стимулирано от европейското финансиране. То се насърчава. Всеки се бори за по големи парцели , защото тогава ще вземат по-големи субсидии", обясни вицепремиерът.

При окрупняването обаче се разрушавали участъците с храстова растителност, ивиците между нивите. Щети имало дори и за селскостопанските пътища. Тези места били естествено обитание на най-различни животински видове - от насекоми до птици и млекопитаещи.

"При това окрупняване, което както сами разбирате, че се насърчава от досегашната европейска политика, доста безразсъдно се унищожават редица видове. Когато изчезнат буболечките, изчезват и птиците, които се хранят с тях", каза той.

С храстовата растителност изчезвали и местата, на които се крият полските животни.

Втората причина за унищожаване на биоразнообразието, според Симеонов, е използването на торове, които са с неясен произход.

"Знаете, че до нас е Турция, която е един от най-големите производители на селскостопански торове и селскостопански продукти за унищожаване на всякаква растителност, която не е културна и не е е свързана с определен добив, с определена селскостопанска култура", заяви той.

Това водело до унищожаването на животински и растителни видове. Контролът бил изключително труден, но от друга страна и занижен в България. В резултат на това по химически път се унищожавалу много животински видове.

Според Симеонов това са основни проблеми, върху които трябва да се съсредоточи вниманието не само на организацията на ловците. Държавите трябвало да предвидят мерки за насърчаване опазването на местообитанията.

"Нерегламентирания внос и липсата на сериозен контрол водят до внасяне на неразрешени химически вещества, които унищожават животинския и дори растителния свят. Относно използваемите, които са прокарани с лобистки натиск, това е въпрос на отделни проучвания и действия", заяви вицепремиерът.

За да се постигне баланс между интересите на селскостопанските производители и опазването на околната среда, ще се променят закони, категоричен бе Симеонов. И добави: "На второ място чрез контрол. Не може да се разчита на доброжелателно отношение от страна на земеделците, чиято единствена цел е по-високи добиви и по-високи печалби и приходи"

Четете още:

Валери Симеонов подчерта приноса на българските ловци и риболовци към околната среда

Стефан Мирев инициира среща на ловно-рибарските и пчеларски сдружения в Пазарджишка област (видео)

Зам.-министър Добрев: Необходими са общи усилия и политики за опазването и разнообразяването на дивечовото богатство и запазване на неговите местообитания

Абонамент за бюлетин