Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Пернат дивеч » Тракийски кеклик

Тракийски кеклик

admin Публикувана от admin | 21.03.2008
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Тракийски кеклик

Тракийският кеклик (Alectoris chukar) е птица от семейство Фазанови. Среща се и в България.
Има слабо изразен полов диморфизъм. Мъжките са сиво-кафяви отгоре, а отдолу тялото е белезникаво с тъмни напречни препаски по слабините. Гърдите са сиви, под брадичката и по гърба са кремави, оградени с черна огърлица от перца.
Женските са малко по-дребни, с по-еднообразно оперение на главата. Мъжките, за разлика от женските, имат шпора на стъпалото.
Тракийският кеклик е разпространен от о-в Крит и югоизточна България на изток до Китай. На север достига до планината Алтай, а на юг до Афганистан и Пакистан. Обитава сухи, каменисти терени и скални сипеи с ниска тревиста растителност. У нас се среща от Югоизточна България до Източните Родопи, а на север - до южните склонове на Средна гора
Храни се главно със семена на треви и плевели на селскостопански култури,със зелени части различни треви,с плодове на храстови и дървесни видове,с насекоми и мекотели.
Гнездовия период е през април-май.Женската снася 8-18яйца.Мъти 21 дни.Гнездото е добре прикрито в близост до някои храст,в окрайнината на гората или на селкостопанските блокове.

Абонамент за бюлетин