Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Коментар на... » Такъв кутсузлък не сме имали от 10 години

Такъв кутсузлък не сме имали от 10 години

vater Публикувана от vater | 22.06.2013
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Такъв кутсузлък не сме имали от 10 години

Кирил Пасков от дружинката на с. Илинденци: Такъв кутсузлък не сме имали от 10 години -само 4 прасета за цял сезон, горските с резачките прогониха дивеча

Ловната дружинка в село Илинденци с председател Георги Мешков към ловното сдружение "Голак" в община Струмяни не помни да е била с такъв кутсузлък, какъвто се е случил през миналия ловен сезон. Причините за това и с надежди за по-успешни сезони споделя ловецът Кирил Пасков:

Ловната дружинка в Илинденци се състои от 72-ма ловци, които са разделени на две групи - "А" и "Б", с общ председател Георги Мешков, имащ известността на своеобразна легенда в тукашните ловни дейности. Отговорник на група "А" съм аз, а на група "Б" е колегата ми Вангел Стойчев. Неслуката през миналия сезон бе спътник и на двете групи - само 4 прасета. Ако този брой се съпостави спрямо други сезони, когато са отчитани и от 20 нагоре слуки, това си е направо отчайващо. Ловните полета са във Врабча, Коритска чешма и други местности из тукашната част на Пирин планина.

Причината за малкото ловни трофеи може би идва от извършваната в този район голяма горска сеч. Присъствието на много хора и гърмът на резачките и камионите плаши и гони не само прасетата, но и другите горски обитатели към други райони. Не знам, може да има и други причини, но от липса на добра слука през миналия сезон се оплакват и колегите от ловната група на Иван Димитров от дружинката в Кресна при тамошното ловно сдружение "Синаница", чиито ловни полета в м. Грънчар са в съседство с нашите.

Причини явно има, но сме решени да не сваляме знамето и да търсим възможности да пооправяме нещата. Горските обитатели из ловните ни полета ще примамваме, като им осигуряваме по-добри възможности за оцеляване и увеличение главно с дейности, свързани с изхранването им. С такава грижа сега отглеждаме над 50 дка дивечови ниви, засети с овес и ечемик. Отделно от това всяка седмица разхвърляме на подходящи места царевица, като заложените вече количества отминават 6 тона. Надежда за бъдещи добри слуки ни дава това, че разхвърляната в предишната седмица царевица не се открива при новото разхвърляне, което подсказва, че е намерена от тези, за които е била предназначена, а това означава, че броят на прасетата по всяка вероятност нараства.

Не забравяме редовно да попълваме през зимата със сено и наличните хранилки за сърни, осигуряваме редовно сол за солищата, грижим се и за калищата. В изпълнение на тези задачи чрез редуване се включват най-дейно младите ловци. Ще допълня, че поне половината от ловците в Илинденци са на възраст под 30 години, което си е една надежда, че ловът тук, който е с летописи още от годините на робството, ще има и бъдеще. Ще си позволя да посоча някои от тези, които са най-дейни в ловностопанските работи: това са Илия Мицев, Благой Станишев, Антон Стаменов, Сотир Иванов. Има и от кои да се поучават, като тук за пример могат да се посочат председателят на дружинката Георги Мешков, Йордан Станишев, който е секретар на ловното сдружение в Благоевград, колегата ми от група "Б" Рангел Стойчев.

Опитваме се и да разнообразим дивечовото присъствие с повече видове. Участваме в европейска програма за разселване на тракийски кеклик с начален материал от Пловдив. Базата му е в м. Бриката, където 5 дка площ са оградени с ритловици и бодлива тел с цел да не влизат други животни и да изяждат осигуряваната храна за кеклиците. Има кеклици за отстрелване, но на събранието всички бяхме единодушни и решихме и през идния сезон наш ловец да не насочва пушка към кеклик, за да се увеличи още повече популацията им, като в този ред на грижи влиза и това, че из кекликовото стопанство сме направили от слама и укривалища с цел да се предпазват от студ и сняг през зимата.

Слуките, вярно, не са от тези, каквито бихме искали да са, но в дружинката ни има сговор и излетите ни рядко се случва да завършат без веселба и емоции, дори и само от това, че са прекарани часове сред природата. Имаме си и хижа с навес, предоставяща 30 места, а с навеса общо 50 места. Не минават без емоции и състезанията ни по скийт и трап, като наши стрелци се отличават и на регионални, и на национални състезания по линия на НЛРС. Участие имаме и в региона, и на национални състезания на гончета по откриване на дива свиня в гатер.

При спечелените купи и грамоти най-често отличници са гончетата на Йордан Станоев и Илия Апостолов. Наше стана и голямото отличие по откриване на свиня в гатера на Кресна в състезанието за Югозападна България, в което кучето Гилза на най-младия ни ловец Андрей Иванов донесе на стопанина си купа и първото място.
Всички тези изяви не стоят встрани от житейството на илинденската ловна дружинка, а към тях като се добави и надеждата за по-добри слуки, то пътят й се вижда занапред да се вписва в по-успешни и интересни ловни летописи.



struma.bg

Абонамент за бюлетин