Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Закони и правилници » ТЪРГОВИЯ С ДИВЕЧ И ДИВЕЧОВИ ПРОДУКТИ

ТЪРГОВИЯ С ДИВЕЧ И ДИВЕЧОВИ ПРОДУКТИ

admin Публикувана от admin | 27.02.2008
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел
Чл. 110. (1) Собственикът на ловен трофей, придобит по реда на чл. 73, ал. 1 от Закона за лова и опазване на дивеча, го регистрира в държавното лесничейство по местоживеене след представяне на трофея и следните документи:

1. молба за регистрация;

2. документ за произход на трофея, издаден от държавното лесничейство, съответно от държавната дивечовъдна станция, в което е регистриран трофеят; документът е по образец, утвърден от началника на НУГ;

3. протокол от комисия за оценка на ловни трофеи.

(2) При регистрацията на трофея се извършва контролна оценка за установяване на неговата автентичност.

(3) Регистрацията се извършва в деня на подаване на молбата.

(4) Длъжностните лица по регистрацията на трофеите в 3-дневен срок служебно уведомяват държавното лесничейство, в чийто регистър трофеят се води на отчет, за отписването му.

Чл. 111. Когато ловните трофеи са придобити по реда на чл. 73, ал. 1 от Закона за лова и опазване на дивеча от чужденци, регистрацията се извършва от националната или от регионална комисия за оценка на ловни трофеи по реда на чл. 110.

Чл. 112. (1) При износ на ловни трофеи, добити по линия на организирания ловен туризъм, трофеите се придружават от следните документи:

1. оценителен протокол, издаден от комисия за оценка на ловни трофеи;

2. разплащателен протокол по образец (приложение № 2), заверен от националната или от регионална комисия за оценка на ловни трофеи;

3. (отм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.);

4. ветеринарномедицински сертификат;

5. митническа декларация или опростена митническа декларация;

6. документи (образец CITES) за видовете, посочени в Конвенцията по международна търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора (CITES) (ДВ, бр. 6 от 1992 г.);

7. "инвойс" фактура.

(2) При износ на отстрелян дивеч и дивечови продукти се представят документите по ал. 1, с изключение на т. 1.

(3) (Нова - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) Трофеи от благороден елен с оценка над 250 точки, елен лопатар с оценка над 200 точки, сръндак с оценка над 160 точки, муфлон с оценка над 230 точки и дива свиня с оценка над 140 точки, определени по СIС, не се изнасят от страната до изтичането на 6 месеца от отстрела.

(4) (Нова - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) При отстрел на трофей по ал. 3 ловецът заплаща 50 на сто от цената му и получава отливка от отстреляния трофей.

Чл. 113. (1) Началникът на НУГ или упълномощени от него длъжностни лица разрешава износа на:

1. дивеч, с изключение на случаите по чл. 74, ал. 1 от Закона за лова и опазване на дивеча;

2. дивечови продукти;

3. ловни трофеи;

4. паднали дивечови рога;

5. препарати от дивеч.

(2) За издаване на разрешение по ал. 1 в НУГ се представят следните документи:

1. образец на удостоверение за износ;

2. документ за платена такса в случаите по ал. 1, т. 4;

3. (доп. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) договор с външен контрагент в случаите по ал. 1, т. 2 и 4;

4. (изм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) договор с лицата, стопанисващи дивеча, за закупуване на дивечови продукти и паднали дивечови рога;

5. документ за произход;

6. документ за данъчна регистрация на юридическите лица и едноличните търговци;

7. удостоверение за актуално състояние на юридическите лица и едноличните търговци.

(3) За издаване на разрешение по ал. 1 за временен износ на експонати за участие в международни изложения в НУГ се представят удостоверение за износ и документ за произход.

Чл. 113а. (Нов - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) (1) Търговията с жив дивеч за разселване в природата се извършва при условията и по реда на чл. 52 по цени, определени от лицата, стопанисващи дивеча.

(2) Търговията с жив дивеч за фермерно отглеждане за нуждите на зоокътове, зооградини и зоопаркове се извършва по договаряне и цени, определени от лицата, стопанисващи дивеча. Дивечът - предмет на търговия, се придружава от ветеринарен сертификат и документ за произход.

(3) Началникът на НУГ ежегодно утвърждава минимални цени за продажба на жив дивеч от районите на дейност на държавните дивечовъдни станции и дивечовъдни участъци, стопанисвани от държавните лесничейства.

Чл. 113б. (Нов - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) (1) Търговията с дивечови продукти се извършва по договаряне и цени, определени от лицата, стопанисващи дивеча. Дивечовите продукти - предмет на търговия, се придружават от ветеринарен сертификат и документ за произход.

(2) Министърът на земеделието и горите ежегодно утвърждава минимални цени за продажба на дивечови продукти от районите на дейност на държавните дивечовъдни станции и дивечовъдни участъци, стопанисвани от държавните лесничейства.

Чл. 114. (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) (1) Лицата, извършващи дейностите по обработка на ловни трофеи, кожи, продукти от дивеч, направа на препарати и/или изработка на изделия от тях, водят дневник.

(2) Дневникът се получава от държавното лесничейство или от държавната дивечовъдна станция, в чийто район на дейност е адресната регистрация на лицето. Дневникът е прономерован, прошнурован, подпечатан с печата на държавното лесничейство или на държавната дивечовъдна станция и е подписан от съответния директор.

(3) В дневника се вписват:

1. името и адресната регистрация на лицето по ал. 1;

2. името, адресът и номерът на билета за лов на ловеца, предал дивеча за обработка;

3. видът и броят на дивеча и/или на частта от него;

4. датата на приемане за обработка;

5. копие от документа за произход на дивеча;

6. датата на предаване на препарата.

Глава шеста

ОРГАНИЗИРАН ЛОВЕН ТУРИЗЪМ

Чл. 115. (1) Организираният ловен туризъм може да се провежда във всички ловностопански райони.

(2) Организираният ловен туризъм се извършва въз основа на сключен договор.

(3) Договорът по ал. 2 се сключва между лицата, стопанисващи дивеча, от една страна, и, от друга страна:

1. ловец или група ловци;

2. местни физически и юридически лица, извършващи посреднически дейности;

3. чуждестранни физически и юридически лица, извършващи посреднически дейности.

Чл. 116. (1) (Доп. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) Ловните бази се категоризират със заповед на началника на НУГ в следните категории:

1. "ловна резиденция";

2. "ловен дом";

3. "ловна хижа";

4. "ловен заслон".

(2) На задължителна категоризация подлежат ловните бази в държавните дивечовъдни станции и дивечовъдните участъци, които са собственост на НУГ, неговите органи и поделения.

(3) Ловните бази, с изключение на базите по ал. 2, се категоризират след подаване на писмено заявление до началника на НУГ.

(4) (Отм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.).

Чл. 116а. (Нов - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) (1) Категорията на ловните бази се определя съгласно изискванията за категоризация по приложение № 8 по предложение на експертна комисия по категоризация на ловните бази към НУГ, която включва представители на съответното регионално управление на горите и на държавната дивечовъдна станция или държавното лесничейство.

(2) Категорията на ловната база се определя за срок 3 години, за което се издава удостоверение от НУГ.

(3) Националното управление по горите води публичен регистър на категоризираните ловни бази.

(4) Началникът на НУГ дава указания и определя изисквания за обслужване, сервиране, обзавеждане на залите за хранене и кухненските блокове на ловните бази.

Чл. 116б. (Нов - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) (1) Представител на лицата, стопанисващи дивеча, регистрира ловците, издава ловни билети, предоставя ценоразпис за предлаганите услуги, представя ловните водачи и създава организация за провеждане на лова.

(2) За всеки проведен лов се изготвя разплащателен протокол, в който се вписват цените на отстреляния дивеч и реализираните услуги.

(3) Лицата, стопанисващи дивеча, водят дневник, в който вписват ловната група, държавата, отстреляния дивеч и бележки на ловеца.

Чл. 116в. (Нов - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) При провеждане на лова лицата, стопанисващи дивеча, изпълняват ловни ритуали. Началникът на НУГ дава указания относно провеждането на ловните ритуали съобразно вида дивеч и начина на ловуване.

Чл. 116г. (Нов - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) Лицата, стопанисващи дивеча, извършват първичната заготовка на отстреляния дивеч и добив на дивечово месо в съответствие с изискванията на Националната ветеринарномедицинска служба.

Абонамент за бюлетин