Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Оптики и бинокли » Светлинни загуби и просветляване на оптиката

Светлинни загуби и просветляване на оптиката

vater Публикувана от vater | 21.11.2011
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Светлинни загуби и просветляване на оптиката

За да се намали загубата на светлина поради многократните й частични отражения в повърхнините на лещите, при оптичните уреди се прибягва до т.нар. просветляване на оптиката, състоящо се в нанасяне върху свободните стъклени повърхности на специални тънки (около l/4) покрития от някои от следните вещества:

MgF2 1.43;
SiO2 1.48;
ZrO2 2.05;
ZnS 2.3;
TiO2 2.32.

(Числата вдясно са показателите на пречупване на тези вещества)
Известни още като антирефлексни слоеве, те интерференчно погасяват голяма част от отразената от повърхностите светлина. Отразената от непокрита стъклена повърхност светлина е около 4 - 5% от общата, попадаща върху стъклото. След просветляването, този процент спада до под 1, като в някои случаи - почти до 0! Така се повишава светлосилата на прибора и се намаляват вредните вътрешни отражения, пораждащи дразнещи бликове. Повишава се контраста на изображението.
Възможно е просветляване с нанасяне върху всички свободни повърхности само на един слой - Single coated или освен него, многослойно покриване на някой от повърхностите - Multi coated, което е по-ефективно и е за предпочитане. Разбира се най-добре е ако всички свободни повърхности са покрити с многослойно просветляване - Fully coated или Fully multi coated.
Просветлените повърхности на оптиката отразяват светлината в сини, виолетови, червени или жълто-оранжеви цветове, преливащи в по-бледи или в по-наситени нюанси при промяна на ъгъла на падащата върху тях светлина. В биноклите са просветлени също и преходните повърхности на призмите.

Друга причина за загубата на полезна светлина в оптиката е абсорбцията (поглъщането) на стъклото, която не се влияе от типа на просветляването. За приборите с призмово изправяне на образа, този проблем е съществен, тъй като светлината изминава няколко сантиметра път в призмите, при което част от нея се поглъща. Решението е избор на бинокъл с призми, изработени от по-прозрачна порода стъкло, например BAK-4.

Източник: БГ Лов форум

Абонамент за бюлетин