Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Оптики и бинокли » Съвети при избор на бинокъл

Съвети при избор на бинокъл

vater Публикувана от vater | 22.08.2011
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

ВНИМАНИЕ - ФАЛШИВИ БИНОКЛИ И ДРУГА ОПТИКА!

Звучи странно, но е така! На пазара у нас отдавна се предлагат бинокли и др. оптически прибори от неизвестни производители, с лошо качество и подозрително ниски цени или с невярно декларирани оптични параметри! Ниските цени и пресилените параметри лесно подмамват неопитния купувач и ето какво може да се случи тогава:
Виждате голям бинокъл с невероятно големи параметри(9999x9999!!!) Освен това вероятно обективът се състои само от единична плоско-изпъкнала леща(проста лупа и то изработена от най- долнопробно прозоречно стъкло, може би пластмасова, било то и добре просветлена!
Няма качествен опт. прибор на който обектива да не се състои от 2(дуплет) или 3(триплет) лещи от качествено оптическо стъкло с различен показател на пречупване на светлината, прецизно изчислени и изработени така че да коригират хроматичната аберация (оцветяването по образите) за 2 или 3 цвята към които човешкото око е най-чуствително. Дуплета е измислен още преди два века от английския оптик Dollond.
Не купувайте оптика със силно отразяващо просветление в особено ярки цветове - ярко оранжево, ярко зелено или жълто и пр. През такава оптика картината изглежда нереално нюансирана - просветлените повърхнини действат по-скоро като цветни (интерференчни) светофилтри и на практика не подобряват ефективността на прибора а служат за маскиране на убийствената хроматична аберация която има простата лупа! Пример за най-долнопробни "бинокли" made in China са тези с червено-оранжево просветляване на обективите и цени 10...30лв. При такива играчки картината е неконтрастна и оцветена синкаво. На всичко отгоре на някои обективи написали MADE IN RUSSIA!!! Жалко е, че реномирани оптически фирми като Nikon, Canon, Pentaks, Olimpus и др си продадоха лицензите на китайците и те бълват масово оптики от нисък клас с негарантирано качество. Нагло племе са китайците а пък колкото са много май Висоцки е прав като пее "ети китайци за несколько лет Землю лишат атмосферьi" - ха-ха!
Заглеждайте се в емблемата и името на производителя - може би то се различава само с една буква от името на друг реномиран производител на оптика! Заглеждайте се и в декларираните параметри - ако върху малък бинокъл или къса далекогледна тръба е изписано увеличение от порядъка на 40-50x, имате основание да се усъмните в това! До колкото е възможно но задължително тествайте прибора непосредствено преди покупката. В това ограничено време обаче, наистина не можете да проверите всичко добре, дори и да сте с повече опит! Поне набързо огледайте оптиката за видими дефекти, за бликове във вътрешността на прибора, за действието на фокусировките, за раздвоен образ (особено при варио-биноклите!),за наличието на цветна аберация, за транспортни повреди и пр.
Днес в рекламните материали на различни оптични прибори можете да прочетете, че пластмасовата лещова оптика не отстъпва по качество на стъклената и че дори при нея са налице ред предимства - олекотен прибор с по-ниска цена, по-лесна изработка на асферичните лещи, с които по-успешно се отстраняват някои оптични дефекти и пр. В известен смисъл това е така, но никога не е сигурно, дали пластмасовите оптични елементи няма да помътнеят с времето или да променят геометрията си! Някои видове прозрачни пластмаси имат свойството да кристализират с времето - във вътршността им се появяват микропукнатини, които водят до цялостно помътняване на материала! Така че определено стъклената оптика си остава с гарантиран по-дълъг живот!
Много често при реклама на наблюдателна техника, на първо място се изтъква типа на просветляването. Несъмнено това е важно, но просветляването далеч не е единственият решаващ фактор, гарантиращ качеството на прибора! Ако обективът е еднолещов, а окуляра - Хюйгенс или Рамсден, то и най-доброто многослойно просветляване няма да подобри влошеното качество на образа, от некоригираните оптични изкривявания! По оказионите, битаците и другаде все още могат да се видят стари бинокли - руски или на Карл Цайс, на които някои от стъклените повърхности въобще не са просветлени! Въпреки това обаче, те са качествени прибори, с добре конструирана и изпълнена оптика.

Източник: Ремонт и прецизна центровка на бинокли

Абонамент за бюлетин