Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Нарезно оръжие » 27.6.1838 г.: Роден е великият оръжейник Паул Маузер

27.6.1838 г.: Роден е великият оръжейник Паул Маузер

vater Публикувана от vater | 27.06.2013
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

27.6.1838 г.: Роден е великият оръжейник Паул Маузер

На 27 юни 1838 г. в германския град Оберндорф, провинция Некар, е роден бъдещият велик оръжейник Паул Пeтер Маузер. Занаятът му е по наследство – неговият баща Франц Андреас Маузер е майстор-оръжейник в Държавната Оръжейна фабрика.Паул има по-голям брат Вилхелм, роден на 2 май 1834 г. също роден в Оберндорф. Той учи оръжейния занаят при Самуел Норис - представителя на оръжейната фабрика "Ремингтон" в Лютих. Основното си внимание Вилхелм насочва към създаването на пушки за нуждите на армията. Заедно с това с него се свързва и първия револвер произведен от фирмата и регистриран през 1878 г. Умира на 48 години на 13 януари 1882 г.

Паул започва да работи като чирак в оръжейната фабрика при баща си още на 12 г. През 1859 г. служи като артилерист в арсенала Людвигсберг. Работи заедно с брат си по създаването на магазинни пушки. През 1868 г. Паул заедно с брат си Вилхелм и американския гражданин Нарис получават патент за пушка с бойна пружина в ръкохватката.

За разлика от Вилхелм, Паул не обича особено да пътува в чужбина и хвърля основните си усилия в ръководството на фирмата. Негова е заслугата за създаването на първия автоматичен пистолет. Паул умира на 76 години на 29 май 1914 г.

Първите успехи на фирмата Маузер се свързват с голямата поръчка на Военното ведомство на германската провинция Вюртенберг. Тази поръчка налага през 1874 г. основаването на дружеството "Братя Маузер &Со", което влиза в Бундесбанк в Щутгарт с 800 000 гулдена капитал. Освен това през 1876 г. Китай прави поръчка за 26 000 пушки Маузер М71, а през 1881 г. Сърбия поръчва от този модел 100 000 броя.

През следващата 1875 г. се появява еднозарядният пистолет с калибър 9 мм, а след това и револвер, на който барабанът се отваря нагоре.

Тези и няколко други поръчки разрастват производството и фирмата през 1884 г. се преобразува в акционерно дружество "Маuser AG", в което Паул Маузер изпълнява техническото ръководство.

Във фабриката постъпват все нови и нови поръчки. Само Турция поръчва през 1887 г. 500 000 пушки и 50 000 карабини. За това основна заслуга има Паул, който конструира новите модели. Клиенти на фирмата стават Испания, Швеция, някои южноамерикански страни и др. Това налага част от поръчките да бъдат предоставени на берлинската фирма "Людвиг Льове &Со".

Въвеждането на М 98 на въоръжение в германската армия и в други страни, осигурява пълно натоварване на заводите "Маузер". Освен армейски пушки и карабини, фирмата произвежда пистолети за армията и за гражданския пазар.

Паул Маузер става търговски съветник на Прусия, кавалер на държавен орден 3 степен, а от 1912 г. е дворянин. Умира в своя роден град на 28 май 1914 г.

След избухването на Първата световна война, oръжията за гражданския пазар са спрени от производство. За нуждите на армията е построена нова фабрика, в която се изпълнява поръчката за 800 000 пушки, пистолети, голямокалибрени противотанкови пушки и др.

След завършването на войната според Версайският договор само на зуулската фирма "Симсон" е разрешено да произвежда армейско оръжие. "Маузер" получава правото да изработва само ловно оръжие. Всички машини и оборудване за производство на армейско оръжие трябвало да бъдат унищожени или демонтирани. Така новосъздадената чешка фирма в Бърно "Ceska Zbrojovka" получава 1500 машини за изработването на маузерови пушки, а Югославия - 800 машини.

През 1922 г. "Mauser AG" се преименува на "Mauser Werke AG" и прави опити да преустрои част от своето производство в гражданско. За целта започва производството на камиони, но то е преустановено през 1927 г. Освен това фирмата пуска на пазара сметачни и шевни машини.

През 1930 г. на "Mаузер" е предадено производството на пистолета Parabellum от "Берлин-Карлсруе Индустри Верке" (бившата DWM) и става основен производител на P-08. До 1934 г. за производството се използва търговската марка DWM, но след това е поставян известният маузеров фирмен знак. Работата по поръчката на военното ведомство продължава до 1942 г., като последните партиди са изпратени в Португалия и в България.

От юни 1942 г. "Маузер" се включва в производството на P-38, като произвежда известно количество пистолети, идентични на продукцията на "Валтер".

Фабриката е бомбардирана в края на войната от британски самолети. През 1945 г. оборудването на заводите е демонтирано от френските окупационни войски, като машините са откарани във Франция. Значителна част от заводите е взривена и унищожена. Едва след новото изграждане на заводите започва производството на ловни, спортни, армейски и полицейски оръжия.

През 1999 г. от Mauser group е отделено производството на оръжие за гражданския пазар в Mauser Jagdwaffen GmbH.

Пушките "маузер", приети на въоръжение в обединената германска армия, носят поредния голям успех на фирмата, а самото название "маузер" за пореден път се утвърждава като синоним на високо качество и надеждност.

На снимката: Братята Паул и Вилхелм Маузер

БЛИЦ

Абонамент за бюлетин