Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Природозащита и дивеч » Първият елен лопатар у нас е докаран в двореца в Кричим от цар Фердинанд

Първият елен лопатар у нас е докаран в двореца в Кричим от цар Фердинанд

vater Публикувана от vater | 22.07.2012
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Първият елен лопатар у нас е докаран в двореца в Кричим от цар Фердинанд

Първият елен лопатар като животински вид е докаран в България в двореца в Кричим от цар Фердинанд. Това каза за Радио "Фокус" - Пловдив управителят на двореца Венцислав Парпулев. Негова е била идеята еленът лопатар да се развъди у нас. Именно от Двореца в Кричим са излезли всичките живи елени лопатари, които сега населяват ловните стопанства на територията на България. И към днешна дата е запазено правилото от там да се изкарват живи животни за разселване, каза Парпулев. В момента в двореца има стадо от около 300 елени лопатари. В защитената територия на бившия вече царски дворец има още много други редки видове животни – сърни, муфлони, лисици, порове, различни видове змии и др. Ловът в двореца е забранен, категоричен е Парпулев.

Редки растителни видове има и в Ботаническата градина на Двореца в Кричим. Идеята за създаването на парка е на Фердинанд. Първоначално той е бил върху площ от 2 дка, но до 1936 година постепенно стига до 200 дка. Сега парковото място е 300 дка. В него има над 300 растителни вида. Първият ботаник, на щат при Фердинанд, е бил немецът Краус. Той създава ботаническата градина по свой проект. По-късно тя бива допълвана и от други ботаници. В градината може да се види дъб, обрасъл с бръшлян, на 600 години. Той е разположен непосредствено до двореца. Има още много дървесни видове от различни краища на света – секвоя, вечно зелена магнолия, листопадна магнолия, метасеквоя, цъфтящ люляк, може би най-голямото и старо дърво на гинко билоба у нас, японска вишна от Окаяма, истински бамбук от Китай, вечно цъфтящ люляк и други цъфтящи храсти. В езерото пък има големи водни лилии.

Цветана ТОНЧЕВА
focus-news.net

Четете още:

ЛОВНИ НОВИНИ ОТ БЪЛГАРИЯ И СВЕТА

СТАТИИ ЗА ЛОВ И ОРЪЖИЯ

ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА ЛОВЦИ

Абонамент за бюлетин