Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Новини » Ловни новини » Промените в закона за лова влизат на второ четене в парламента

Промените в закона за лова влизат на второ четене в парламента

admin Публикувана от admin | 01.08.2008
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

 

В последния ден преди лятната ваканция на парламента депутатите ще се опитат да приемат на второ четене промените в закона за лова и опазването на дивеча.

Очаква се сериозна дискусия да предизвикат текстовете, даващи привилегии за сегашните наематели на държавни ловни стопанства да могат да останат във владение още 15 години, без да се явяват на конкурс. Това предложение - на депутата от БСП, Георги Юруков, беше оттеглено обаче, след като ресорната парламентарна комисия го подкрепи "на косъм" в края на миналата седмица. Шефът на комисията Васил Калинов обеща да призове парламента да не подкрепя привилегиите за сегашните наематели и обясни, че договорите с тях ще се прекратяват по реда на закона за задълженията и договорите, "като Държавната агенция за горите ще решава". Първоначалното предложение на вносителите беше, че с влизането на закона в сила досегашните концесионни договори трябва да се прекратят, а наемателите да се явят на конкурс. Затова от опозицията изразиха съмнения дали председателят на агенцията Стефан Юруков (БСП) няма "да застане на страната на олигарсите".

Проектозаконът предвижда да отпадне забраната за използване на лъкове и ловни соколи по време на лов. Предлага се да се разреши отстрелът на мечки, диви котки и диви кози.
Членовете на ръководството на националното сдружение смятат, че с промените в закона за лова държавата се опитва да избяга от охраната на дивеча и да я прехвърли на сдружението на ловците. Организацията обаче трябвало да отдели доста пари за оборудването на надзиратели, чиито правомощия били доста ограничени в сравнение с тези на горските стражари.

В същото време екоорганизации се обявиха против предложеното в закона за лова удължаване на срока за лов на водоплаващи птици. Според тях разрешението за отстрел на патици и гъски до 28 февруари щяло да застраши популацията на някои от застрашените птици като червеногушата гъска и малката белочела гъска. Те са забранени за лов, но много ловци не ги разпознават и ги убиват. Освен това изстрелите през февруари щели да попречат на подготовката на застрашените птици за миграция към местата за размножаване, което щяло да застраши и популацията им. Туроператори, които предлагат наблюдение на диви птици в България, се притесняват, че чуждестранните туристи ще избягват страната заради удължения период за лов на водоплаващи птици. В момента над 5 хил. туристи от Западна Европа, САЩ и Австралия идвали всяка година по българските езера, за да наблюдават редките видове.

Екозащитните организации са против и предложението държавните ловни стопанства да сключват договори с частни фирми за партньорство. Според тях целта е "да се узакони предаването на държавните стопанства в ръцете на група от български олигарси, което ще бъде субсидирано от държавата". Еколозите са на мнение, че с осъществяването на публично-частните партньорства държавата ще продължи да инвестира милиони в стопанствата, а фирмите ще получат 10% от ловните площи в България за 15 години срещу много по-малки вложения. Активистите заявиха, че ако спорните промени в закона бъдат приети, ще сезират Европейската комисия за нарушаване на нейни директиви.
Източник: dnevnik.bg

Абонамент за бюлетин