Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Гладкоцевно оръжие » Полуавтомат на Бенели презарежда с пружина

Полуавтомат на Бенели презарежда с пружина

vater Публикувана от vater | 27.03.2013
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Полуавтомат на Бенели презарежда с пружина

Новият италиански ловен полуавтомат Benelli Raffaello Elegant се превърна в един от хитовете на оръжейното изложение IWA, което се проведе в началото на месеца в Нюрнберг, Германия.

Той привлече вниманието на любители и експерти с оригиналния механизъм за инерционно презареждане. Конструкторите на известната оръжейна компания са предпочели да използват този принцип, при който затворът се задвижва с помощта на инерционна пружина, а цевта е неподвижно закрепена към затворния блок.

В момента на изстрела под въздействие на възникналия откатен импулс оръжието се придвижва назад. А свободният затвор извършва ход в затворната кутия на около 4 мм по посока на цевта, при което свива инерционната пружина.

Следва разтягане на пружината и изтласкване на затворната група назад. При това движение затворът захваща и изхвърля изстреляната гилза, след което вкарва нов патрон в патронника. Всъщност това е добре познатата схема за работа на самозарядните нарезни оръжия, която е приложена творчески в новия гладкоцевен полуавтомат.

Кое е новото в подхода на италианците? Отказвайки се от принципа на използване на част от барутните газове за презареждане, италианските конструктори правят 3 неща:

1. Опростяват значително механизма на полуавтомата чрез намаляване на подвижните части.
2. Осигуряват са бързо вкарване на нов патрон в патронника.
3. Повишават надеждността на работа.

При това силата на възвратната пружина е изчислена така, че отключването на затвора от цевта да става в момента на напускането на сачмения сноп от дулния срез.

В този момент налягането в цевта е спаднало и затворът полита назад с минимална скорост, при което откатният импулс значително намалява.

В изходно положение въртящата се глава на затвора се заключва към цевта с помощта на два бойни упора, изработени в челото му. Упорите позволяват на затвора да издържа на високите налягания на "магнум" патроните, което не налага допълнителни регулировки. Гаранция за това са проведените изпитвания на оръжието с налягания от 1370 бара.

Тайната на високата издръжливост на цевите е в криогенната технология на тяхната обработка. В резултат на това се премахват вътрешните напрежения в структурата на материала чрез дълбоко охлаждане. По този начин се повишава износоустойчивостта и здравината на цевите.

Освен това инерционната система на Benelli Raffaello Elegant позволява намаляване на вибрациите на цевта при изстрел и не налага почистване на газоотвеждащия механизъм, което често е недостатък на газоотвеждащите системи.

Полуавтоматът използва широка гама патрони с мощни заряди, които осигуряват висока поразяваща способност. Проведените изпитвания са показали, че на разстояние 1 м от цевта изстреляният сноп сачми от патрон 12-и калибър получава кинетична енергия около 2300 джаула. За сравнение може да се посочи, че пушечният патрон 7,62х54R, изстрелян от снайперовата пушка "Драгунов", има кинетична енергия от около 3000 джаула, измерена на същото разстояние.

Магазинът на полуавтомата побира 3 патрона «12-и калибър с дължина на гилзата 76 мм ("магнум" патрони).

Ударно-спусковият механизъм се задейства при усилие от 2,2 до 2,8 кг. Безопасното използване на полуавтомата е гарантирано с двустранно разположения лост на предпазителя и автоматичното блокиране на спусъка при непълно заключен затвор.
Затворната кутия на полуавтомата е богато орнаментирана по галваничен път с допълнителна полировка. Като допълнение към дизайна на оръжието са ореховият приклад и полуложа.

Benelli Raffaello Elegant има 5 сменяеми шока (дулни стеснения), които са обозначени така, че могат да се идентифицират, когато са монтирани на цевта. Замяната им става лесно с помощта на специален ключ, за по-малко от минута.

Интересно решение на конструкторите е разглобяемата вентилационна планка върху цевта. Тя се закрепва с помощта на един болт на специални издатъци върху горната част на цевта и се сваля бързо и лесно.

Теглото на полуавтомата не надвишава 3,150 кг при дължина на цевта 700 мм.

Доцент д-р ГЕОРГИ МАРИНОВ
24chasa.bg

Абонамент за бюлетин