Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Правилници състезания » ПРАВИЛНИК за провеждане на демонстрации на обучението на ловни кучета – гончета за по работа по дива свиня за Купата на НЛРС

ПРАВИЛНИК за провеждане на демонстрации на обучението на ловни кучета – гончета за по работа по дива свиня за Купата на НЛРС

admin Публикувана от admin | 19.03.2009
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Правилника е бил валиден до 2010г.

І. Общи разпоредби:

Чл.1. Този правилник за оценяване работата на гончетата, регулира всички въпроси по провеждането на работни състезания /демонстрации, изпитания, турнири/ на гончета в дисциплината “работа по дива свиня”, както и въпросите по изпитите за вродени /работни/ качества, които също се провеждат по този правилник.
Целите на тези състезания /демонстрации, изпитания, турнири/ са :
- да бъде проверена специализацията/способностите/ на гончетата да гонят само един вид дивеч, на който иска да ловува собственика ловец и за който иска да специализира своето куче.
На тях се оценява степента на полезност/ефективност/ на кучето при работа единствено на този вид дивеч, за който е специализирано. Този вид състезание /демонстрация…./ представлява и се разглежда като “специализирано състезание” по работа на гончета (ловни кучета).

Чл.2. Този правилник се прилага за всички видове гончета (ловни кучета).

ІІ. Видове изпитания/демонстрации/:

Чл.3. Изпитанията могат да бъдат: регионални, зонални, национални /републикански/ и международни.
На тези демонстрации могат да се оценяват около 30 кучета на ден. Зоналните и националните изпитания се съдят от най-малко двама съдии и един стажант или помощник на съдията/техническо лице/. На международни състезания съдят задължително трима съдии по работни изпитания на ловни кучета – гончета , които са съдили такъв вид състезания/демонстрации/.
Съдията има право да не започне съдене или да го прекъсне, ако не са изпълнени всички условия, предвидени по този правилник. За същото трябва да се постигне съгласие с представителя/наблюдателя/ отговарящ за този вид изпитание. За това се говори по-подробно в частта за “условия за изпитанието” от настоящият правилник.

ІІІ. Титли и призове

Чл.4. На тази демонстрация могат да се дават титли и награди само на онези кучета, които са покрили І награден разред/приз/.

ІV. Терен и други условия за изпитанието

Чл.5. Изпитанията на кучета-гончета по диви свине се провежда в добре оградено място – полигон. За изпитанията от регионален мащаб, полигонът трябва да бъде с размери 100 на 100 метра/10 дка/. Титли от първенства или шампионати за “работа на ловни кучета по дива свиня” от национална категория могат да се присъждат само в заградени полигони с размер най-малко 2 хектара/20 декара/ и нагоре.
Международни изпитания могат да се проведат на най-малко 10 хектара/ 100 дка/ площ, както и в неоградено ловище.


Чл.6. Терена в оградената площ, трябва да бъде покрит с плътна горска покривка и то от онзи тип, който дивите свине предпочитат при своите естествени местообитания. Трябва да има поне едно калище с локва, в което дивите свине могат да се освежат. Терена трябва да има изградени просеки за по-добро наблюдение на работата и всеобща видимост.

Чл.7. За провеждане на демонстрацията, в зависимост от броя на участниците, организатора трябва да разполага с най-малко две диви свине с тегло то 60 до 120 кг, които да са в добра кондиция и да имат адекватно поведение на здрава дива свиня в естествени местообитания.
Състезанието се провежда на една дива свиня, като другата в това време е затворена в отделна близка площ или обор извън мястото, в което се провежда демонстрацията, но то да е устроено така, че да може да се извършва бърза замяна между двете животни.
По време на състезанието двете свине се заменят като се следи да не се стига до тяхната преумора. Организаторите и съдиите са длъжни непрекъснато да следят за това, за да могат всички състезатели да имат приблизително равни условия, доколкото това се отнася до дивите свине /състоянието им/.


Чл.8. Организатора на демонстрацията /състезанието, изпитанието/ трябва да осигури най-малко двама или повече манипулатори, грижещи се за работата с дивеча/дивите свине и другите видове дивеч/ и които животните познават. Те се грижат, по заповед на съдията, за разделянето и подмяната на дивеча, а кучето трябва да бъде управлявано и уловено от водача си по подходящ за целта начин, като се следи да не се стигне до нараняване нито на дивата свиня, нито на кучето. Ако кучето проявява лоши “странности” /захапва, прекалена злоба, неподчинение/ водача е длъжен сам да го отдели от дивата свиня на своя отговорност, а за тези особености на кучето той е длъжен да уведоми съдиите преди започване на състезанието.
Организатора е длъжен: да осигури необходимият брой съдии, да ръководи изпитанието, да се разпорежда с дивите свине и останалия дивеч, така също да осигури необходимият брой охранители /служители на реда/, както и дежурен ветеринарен лекар.


V. Право на участие в изпитания

Чл.9. На демонстрациите могат да участват кучета навършили пълни 9 месеца възраст.
На състезанията не могат да участват разгонени кучки и болни кучета.
В турнирите (демонстрациите, състезанията) се допускат само кучета, за които има подадена заявка за участие най – късно до 15 дни преди началото на турнира. Заявките се подават в отдел ”Лов” на НЛРС – СЛРБ или в ловното сдружение домакин.

Чл. 10. Право на участие в състезанията имат само онези кучета, чиито стопани и водачи членуват в едно от ловните сдружения, членуващи в НЛРС – СЛРБ, както и на страните, участващи със свои кучета. Всички участници трябва да имат редовно заверени ловни билети, а кучетата им да са регистрирани в Ловното сдружение, в което състезателят членува, и да са татуирани (или маркирани с микрочип).
Кучетата трябва да бъдат ваксинирани против бяс, което трябва да бъде доказано с признат /официален/ документ.
С този правилник се задължават и организаторите на състезания да ваксинират всички използвани/отглеждани/ животни по препоръка на ветеринарен лекар. Това се прави с цел те/дивите животни/, както и кучетата и техните водачи, а и всички участници, да бъдат предпазени от нежелани последствия.


VІ. Дисциплини и начин на оценяване

Чл.11. Кучетата работят по единично и работата на всяко куче продължава 15 минути. Ако съдията прецени, че има налице отлична работа на кучето още преди изтичане на времето или, ако кучето има максимална острота /агресивност/, той може да прекъсне/прекрати/ работата още преди да са изтекли 15 минути, за да не се стигне до нараняване на дивата свиня и нарушаване на етичното отношение към животните, но това не може да стане преди да са изтекли 8 минути за работа и то при условие, че през това време кучето не е напуснало /изоставило/ работата по дивеча нито веднъж.
Съдията може да прекрати работата на кучето и тогава, когато установи, че кучето не показва интерес към дивата свиня, не желае да претърсва терена или не се отделя /отдалечава/ от водача, както и, когато често се връща до водача преди да изтекат 8 - те минути за задължителна редовна работа.

Чл.12 На състезанията за гончета по дива свиня се изпитват и оценяват следните дисциплини, като се използват различни коефициенти на тежест за всяка дисциплина:

Изпитна дисциплина коефициент

1. Претърсване /стил на претърсване/ 6
2. Глас като гони /при преследване/ 4
3. Глас на място /облайване на място/ 5
4. Острота/злоба/ и упоритост/изтрайване/ 6
5. Нос /обоняние/ 8
6. Спокойствие при изстрел 2
7. Послушание и водимост 2

Чл.13. Оценяването се извършва с оценки от 1 до 5, като 1 е незадоволителен.
Според постигнатите резултати кучето се класифицира и в разред/клас, приз/ като: “Първи клас” е с оценка “Отличен”; “Втори клас” е с оценка “Много добър”; “Трети клас” – с оценка “Добър”.

Чл.14. Наградните класове/призове/ биват:

- І награден клас/приз/ получава куче, което има оценки “Отличен”, получило е най-малко 138 точки общ сбор и най-ниска оценка – “Много добър” в дисциплините: претърсване, глас при преследване и глас на място, и “добър” за острота. А за шампионска титла трябва да има и “5/пет/” за острота/злоба/;
- ІІ награден клас/приз/ с оценка “Много добър” получава куче, което е събрало най-малко 119 точки общ сбор и оценки най-малко “Добър” за горепосочените дисциплини, посочени под номера: 1, 2, 3 и 5;
- ІІІ награден клас/приз/ с оценка “Добър” получава куче, което е събрало най-малко 99 точки общ сбор и оценка “Добър” на дисциплините посочени под номера: 1, 2, 3 и 5;
- Оценка “Удовлетворил”/задоволителен/ може да получи куче, което е получило най-малко 66 точки, оценка “Удовлетворил”/задоволителен/ (2) на всички дисциплини;
- Куче, което освен в последно изброените две дисциплини, получи единица и на трета дисциплина, независимо коя ще бъде тя - се дисквалифицира.

Чл.15. Броя на точките за една дисциплина се получава като оценката, която е получило кучето се умножи по коефициента за съответната дисциплина.
Сбора на точките от всички дисциплини определя общия сбор точки, чрез които се определя класификационния разряд/класа, приза/, който са получили състезаващите се кучета.

VІІ. Протичане на състезанието/ред/ и критерии за оценяване

Чл.16 Ред за изпълнение и проверка на упражненията/дисциплините/

1. ТЪРСЕНЕ
С пускането за търсене на кучето се позволява 1минута за раздвижване и облекчаване на физиологичните нужди. Всяка негативна работа през това време не се оценя, докато положителните могат да бъдат взети под внимание при оценяването /оценяват се/ .
От кучето /гончето/ се иска да претърси с желание /страстно/, систематично, темпераментно /бързо/ и прецизно територията на полигона, като за предпочитане е претърсването да става на концентрични кръгове, да улавя /изследва/ миризмите, които носи вятъра, които са оставени от дирите и обработва всички сигнали/индикации, следи/, които могат да му помогнат да определи посоката на движение или мястото, където се намира дивеча.
Водача не може да насочва кучето в процеса на претърсване!
По време на търсенето се оценяват: обонянието/носа/ и темперамента на кучето. Куче, което работи/влиза/ в заградената територия със страст, бързо я претърсва и намира дивата свиня, винаги се оценява по-високо от онова, което бавно влиза в терена, връща се, пак тръгва и чак тогава намира дивата свиня.
Максималната оценка за претърсване получава куче, което с голяма страст влиза на терена, претърсва го и в първата половина на времето, предвидено за работа, намери дивата свиня.
Куче, което : не претърси терена по цялата дължина/дълбочина/ и ширина, не намери дивата свиня - получава оценка 1 и се дисквалифицира от по–нататъшно участие в състезанието.

2. ПРЕСЛЕДВАНЕ /Гонене/. Подаване на глас по време на преследване/глас при гонене/.
Гончето трябва звучно/шумно/ да преследва дивеча/д.св./, като лае със силен глас, с което да известява за мястото му, да го притеснява, да блокира придвижването му /бягството му/, периодично да го напада и да се отдалечава от него, като го лае непрекъснато до идването на водача.

3. ОБЛАЙВАНЕ /Подаване на глас на място/:
Когато кучето намери дива свиня, която лежи или стои на място, трябва да я облайва, тоест – да информира за нея като “дава глас”, да лае. Гласът трябва да бъде подаван често, да е силен и звучен /чуваем/, независимо, че по време на преследването може да бъде подаван по-често и по-звучно.
Гласът трябва да бъде непрекъснат, ясен и звънък, без оглед на това дали кучето се придвижва или обикаля дивата свиня, сменяйки позицията си, за да я провокира да напусне мястото си и то да я подгони. Ако кучето има достатъчно острота трябва да направи това задължително.

4. ЗЛОБА/ острота/ и НАСТОЙЧИВОСТ
Остротата/злобата/ на кучето към дивата свиня трябва да се изразява в смело нападане на дивата свиня, съпроводено с качествено, постоянно и силно облайване, опити за захапване /щипане/, принуждаване на дивата свиня да напусне мястото си и опити за ново захапване, за да я принуди да бяга.
Настойчивостта /упоритостта/ се оценява в следните дисциплини: търсене, облайване на място, преследване/гонене/. За настойчиво се смята онова куче, което упорито и непрестанно напада/преследва/ дивата свиня, съобразно ситуацията в която се намира и го принуждава да напусне мястото си или да избяга от там.
Куче, което е принудено от дивата свиня да се оттегли или избяга при водача, се дисквалифицира веднага!

5. ОБОНЯНИЕ /Нос/
През цялото време на работа на кучето по време на състезанието/демонстрацията/ се наблюдава способността му да използва носа си и силата на неговото обоняние, затова чак в края на тура /участието, състезанието/ се прави заключение и се дава оценка за качеството на обонянието /носа/. При оценяването трябва да се вземат в предвид всички условия на работата на кучето, които могат да повлияят върху миризмите и качеството на обонянието.

6. СПОКОЙСТВИЕ ПРИ ИЗСТРЕЛ
При изстрел кучето трябва да остане привидно спокойно и да не се плаши. Позволява се малко след изстрела да помръдне/наклони, завърти/ главата си, да сгърчи /трепне, завърти/ тялото или да погледне към стрелеца и с израз на лицето да покаже посоката на изстрела.
- Оценка “Отличен” - получава онова куче, което остане спокойно при изстрела, независимо дали е на повод/вързано/ или не е.
- Оценка “Много добър” – получава онова куче, което инстинктивно покаже неспокойствие, помръдне с тялото си, движи главата си, но не се помръдва/става, пристъпва/ и не скимти.
- Оценка “Добър” - получава онова куче, което си позволи да се надигне/подскочи/ и скимти, но не става/шава, мърда/
- Оценка “Задоволителен” - получава онова куче, което се чувства неспокойно след изстрела. Това неспокойствие се проявява по различни начини: кучето се дърпа леко, понякога се отдръпва от своя господар, а понякога се притиска към земята, за кратко остава мирно и изведнъж възстановява отново своето поведение и тръгва/дърпа се/. Ако кучето веднага след изстрела легне на земята или започне да се дърпа с намерение да побегне, както и ако се крие зад господаря си, това вече са сериозни знаци за плашливост, което се наследява /предава по наследство/ и следва веднага да бъде оценено с 1/единица/ и да бъде дисквалифицирано, както и освободено от по-нататъшно участие в състезанието.

7. ПОСЛУШАНИЕ И ВОДИМОСТ
Послушанието се оценява през цялото време на работа на кучето, наблюдавайки неговото поведение и подчинение на водача. Кучето трябва да се отзовава/подчинява на повикване/, защото трябва да отиде при водача си, когато той го повика и лесно да бъде уловено. Водимостта е част от послушанието, по-точно само една малка практична част от послушанието. Под това се разбира, разглежда и оценя свободното движение на кучето до крака на водача, било то на повод или без него, като се наблюдава дали кучето има непрекъснат/постоянен/ контакт с водача или не.

Чл.17 Водач, чието куче облайва дивите свине само на място и чиято острота/злоба/ не може да бъде оценена, може да получи допълнителни 5/пет/ минути за работа, в които да се приближи до своето куче на определено разстояние така, че то да може да го усети. След това водача може да подканя /подкрепя, подстрекава/ кучето си, за да може да се оцени неговата острота /злоба/.

VІІІ. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.18 Само съдията може да стои на високото чакало в заградената територия. В случай на необходимост с него може да има най-много двама помощник съдии или технически лица, които евентуално ще водят състезанието /демонстрацията/.

Чл.19 За по-лесно наблюдаване работата на кучетата по време на мероприятието за нуждите на зрителите и състезателите/но без кучета/ се определя специално място, което може да бъде и край оградата на гатера, но само от откритата му страна. Те трябва да имат коректно поведение, което да не предизвиква много шум, да не хвърлят предмети и с всичко това да се провали състезанието.
Състезателите с кучетата, чакащи реда си за участие, трябва да стоят на определено отдалечение от полигона, така че да не пречат на работата в него.

Чл.20 Този правилник е приет и утвърден от Председателя на Управителния съвет на Национално ловно – рибарско сдружение – Съюз на ловците и риболовците в България.

Ловен портал БГ ЛОВ

Абонамент за бюлетин