Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Нарезно оръжие » Новият АК-12 стреля и с натовски патрони

Новият АК-12 стреля и с натовски патрони

vater Публикувана от vater | 05.12.2012
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Новият АК-12 стреля и с натовски патрони

Най-новото поколение автомат "Калашников" - АК-12, е пригоден и за натовски боеприпаси.

Той ще може да стреля и с муниции 7,62х51, което означава, че руснаците разчитат на поръчки и от държави членки на алианса. Допълнително към оръжието се монтира и ръчен гранатомет, който също е по НАТО стандарти.

Предлагат се още калибри 5,45х39, 5,56х45, 6,5 "Грендел" и традиционният 7,62х39. Пълнителят е с капацитет 60 патрона.

Един от първите, които пробваха новия калашник, бе вицепремиерът на Русия Дмитрий Рогозин. Конструкторът от ИЖМАШ Владимир Злобин демонстрира новостите, които отличават АК-12 от неговите предшественици - модулност на конструкцията, разширени възможности за използване на допълнителни устройства, вграден селектор на огъня и удобно ползване на оръжието с лява и с дясна ръка.

Работният колектив на Злобин е конструирал автомата така, че отделните модули могат да създадат 20 различни модификации с военно, полицейско и гражданско предназначение.

Автоматът АК-12 е конструиран по т.нар. прогресивна схема, при която прикладът е на една линия с оста на цевта. По този начин отскачането на оръжието при изстрел е намалено значително, като е повишена неговата точност особено при автоматична стрелба.

Интересно е решението за преместване на ръкохватката на затвора отляво или отдясно. Така оръжието може да се ползва удобно както с лява, така и с дясна ръка. Само с една ръка може да се включва и изключва предпазителят-превключвател, който фиксира три режима за водене на огън - единичен, непрекъснат и на серии от по три изстрела.

Новост в конструкцията на автомата е затворната задръжка. Тя позволява след изстрелване на последния патрон от пълнителя затворът да остане в задно крайно
положение.

След монтирането на нов пълнител вкарването на патрон в цевта става само с натискане на бутона на затворната задръжка. Така оръжието е готово за водене на огън, без да се презарежда.

АК-12 работи на традиционния за калашниците принцип на използване на автоматика с дълъг ход на газовото бутало и завъртащ се затвор. Подобрени са качеството на обработката и формата на отделните части на ударно-спусковия механизъм, което води до по-висока надеждност.

Новият АК-12 разполага със сгъваем телескопичен приклад, който може да се регулира по дължина и по височина. Прикладът се сгъва както надясно, така и наляво.
Друга новост в конструкцията е пикатини релсата върху цевната кутия на автомата и върху газовата камера. Върху нея може да се монтират различни механични, колиматорни, оптични и нощни мерници, както и фенери, лазерни целеуказатели и далекомери - руско и чуждестранно производство. Изнесеният в задната част на цевната кутия мерник значително увеличава мерната линия на оръжието.

Това дава възможност за водене на по-точен огън, за разлика от предшественика му АК-47.

Ново е и решението за шарнирно свързване на капака на цевната кутия в предната му част. Това осигурява стабилност на закрепването и устойчивост на допълнително монтираните устройства върху пикатини релсата.

АК-12 използва класическия калашников пълнител за 30 патрона, както и новите четириредови пълнители с увеличена вместимост от 60 патрона. Специално за автомата е разработен и дисков пълнител за 95 патрона. При използване на пълнителите с повишена вместимост обаче липсва допълнителна опора и неизбежно се нарушава удобството при стрелба.

Запазена е възможността за закрепване на подцевни гранатомети от типа ГП-25, ГП-30 и ГП-34. В дулната част на цевта може да се монтират огнеприкривател и дулен компенсатор, както и традиционния щик нож.

80% от предварителните изпитания на АК-12 завършиха неотдавна в научно-изследователския център Точмаш. Според директора на центъра Дмитрий Семизоров при тестовете били открити някои недостатъци. Той обаче отказа да даде повече подробности, позовавайки се на конфиденциалност на информацията. Единственото, което бе уточнено, е, че недостатъците са поправими.

По план изпитанията на автомата трябваше да завършат до края на ноември т.г. Държавната оценка и приемането на оръжието за производство и внедряване в армията са насрочени за юни-юли 2013 г.

Според военни специалисти новият автомат бързо ще навлезе в армията и в полицейските сили на Русия. За целта е организирано серийното му производство в ижевските заводи.

Георги Маринов
24chasa.b

Абонамент за бюлетин