Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Новини » Ловни новини » На 29 септември се открива груповият лов на дива свиня (проектозаповед на МЗХГ и доклад на БАБХ)

На 29 септември се открива груповият лов на дива свиня (проектозаповед на МЗХГ и доклад на БАБХ)

vater Публикувана от vater | 19.09.2018
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

На 29 септември се открива груповият лов на дива свиня

На 29 септември ще бъде открит официално ловният сезон за дива свиня за 2018 г. Това съобщи в Комисията по земеделието и храните министър Румен Порожанов. Днес ще бъде качен проект на заповед за едноседмично публично обсъждане.

Груповият лов обаче ще има определени ограничения. Няма да се ловува в зоната по границата с Румъния, около Тутраканци, и около пристанище Варна и Златни пясъци. Това са препоръките на БАБХ. Ловът там ще остане само от място. Ловуването в зоните до границата ще бъде с групов лов, но без кучета, а с други способи на подканяне на животните. За цялата останала страна груповият лов ще бъде разрешен от 29 септември, събота, другата седмица. В момента в който се появи ново огнище на АЧС веднага ще бъдат приети респективни мерки. Групов лов покрай границата няма да се извършва и в Румъния.

Цялата проекто-заповед на министъра със списък на ловностопанските райони в които е забранено или ограничено да се ловува може да изтеглите от тук: Прикачен файл  Заповед МЗХГ и приложения.pdf

Доклад на БАБХ относно лова на дива свиня и АЧС: Прикачен файл  Доклад на БАБХ относно лова на дива свиня и АЧС.pdf

По рано този месец министърът на земеделието посети Букурещ, за да координира действията по справяне с болестта Африканска чума по свинете с румънските си колеги на земеделието и селските райони Петре Дея и на водите и горите – Йоан Денеш. И двете страни предприеха много сериозни превантивни действия – на всички ГКПП пунктове е възобновена дезинфекцията, изземват се и се унищожават всички продукти със свинско на границата, но въпреки това преди 10 дни се появи първия случай и у нас, коментира земеделският министър пред румънската делегация.

Припомняме, че до 25 септември 2018 г. трябва да бъдат изградени ямите за съхранение на странични животински продукти в ловностопанските райони на ловните дружини, съобщават от ИАГ. Дейността е свързана с превенцията на Африканската чума по свинете и съпътства и други мерки, които да предприемат ловците по време на лов на дива свиня.

Ямите ще са на удобни за самите ловци места и достъпни за високо проходима техника с цел безопасно извозване на отпадните животински продукти до тях. Целта е това да става при спазване на противоепизоотичните изисквания и на мерките за биосигурност.

Сред изискванията е включено още стените и дъното на ямите да са от материал, който не позволява проникването на тъкани и течности от отпадните продукти в почвата и околната среда като дълбочината да е поне 2 м и ширината поне 1,20 м. При извършване на обработката на отстреляните животни, отпадните продукти е необходимо да се поставят в изградените ями и да се третират с негасена вар. Ямите трябва да са покрити с масивни капаци и да са оградени с ограда, която да е вградена в земята поне 30 см за ограничаване на достъпа на хищници. Оградата трябва да се намира на разстояние най-малко в радиус 1.5 м от ямата като се постави обозначителна табела: „Странични животински продукти“.

agrozona.bg

БГ ЛОВ припомня: УКАЗАНИЯ за необходимите мерки, които трябва да се предприемат от страна на ловците по време на лов на дива свиня

Абонамент за бюлетин