Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Новини » Ловни новини » НОВИЯ ПРОЕКТОЗАКОН ЗА ЛОВА И ОПАЗВАНЕ НА ДИВЕЧА

НОВИЯ ПРОЕКТОЗАКОН ЗА ЛОВА И ОПАЗВАНЕ НА ДИВЕЧА

admin Публикувана от admin | 21.07.2008
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
Н А Р О Д Н О С Ъ Б Р А Н И Е

ПРОЕКТ!


З А К О Н
ЗА
ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЛОВА И ОПАЗВАНЕ НА ДИВЕЧА
(Обн., ДВ, бр. 78 от 2000г., изм. бр.26 от 2001г., бр.77 и бр. 79 от 2002 г., доп. бр. 88 от 2005г., бр. 82 и бр. 108 от 2006 г., бр. 64 от 2007 г.)


§ 1. В чл. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 накрая се поставя запетая и се добавя „с изключение на случаите, определени в този закон”
2. Създава ал. 3:
(3) Дивечът, закупен от лицата по чл. 34, ал. 1, т. 3, 4 и 5, който се отглежда във ферми и бази за интензивно стопанисване на дивеча, е собственост на лицата, които са го закупили.”

§ 2. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашната разпоредба става ал. 1
2. Създава се ал. 2:
„(2) При осъществяване на държавната политика в ловното стопанство, Държавната агенция по горите се подпомага от Националното ловно сдружение, което участва в дейностите по организацията на ловната площ, предоставена на сдруженията, стопанисването и опазването на дивеча.”

§ 3. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 5 се отменя
2. В ал. 6 накрая се поставя запетая и се добавя „по предложение на:
1. председателя на Националното ловно сдружение – за ловностопанските райони на ловните сдружения;
2. заместник-председателя на Държавната агенция по горите – за ловностопанските райони на държавните ловни стопанства и дивечовъдните участъци.”
3. Създава се ал. 7:
„(7) Предложенията за промяна на границите между ловностопанските райони на държавните ловни стопанства и дивечовъдните участъци и на ловните сдружения се правят съвместно от заместник-председателя на Държавната агенция по горите и председателя на Националното ловно сдружение.”

§ 4. В чл. 8 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3 думите „на бази за интензивно стопанисване на дивеча” се заменят с „в ловностопанските райони на оградени площи”, а числото „5” се заменя със „100”
2. Създават се ал. 4 и 5:
„(4) Председателят на Държавната агенция по горите дава писмено разрешение за изграждане на оградени площи в границите на ловностопанските райони.
(5) За изграждане на оградените площи по ал. 4, лицата, стопанисващи дивеча, подават заявление до председателя на Държавната агенция по горите.”

§ 5. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 8 се отменя;
2. Създават се ал.11 -16:
“(9) Дейността на държавните ловни стопанства по ал. 2, както и тяхното имущество, не може да бъде обект на концесия по смисъла на Закона за концесиите.
(10) Държавните ловни стопанства по ал. 1 могат да сключват с трети лица договори за съвместно извършване на посочените в ал. 2 дейности, както и за дейности, свързани с подобряване на местообитанията на дивеча. Договорите се сключват за срок не по-дълъг от 15 години.
(11) Най-малко веднъж годишно в срок до 30 ноември на текущата година, комисия назначена със заповед на председателя на Държавната агенция по горите, извършва проверка по изпълнение на договорите от юридическите лица. За резултатите от проверката се изготвя доклад, който се изпраща до председателя на Държавната агенция по горите.
(12) Въз основа на резултатите от проверката по ал. 11 се подписват допълнителни споразумения, с които се определят конкретните дейности и мероприятия, които ще бъдат извършени в изпълнение на договора през следващата календарна година.
(13) По предложение на Ловния съвет към Държавната агенция по горите, председателят на Държавната агенция по горите може да назначава проверки по изпълнение на договорите.
(14) Договорите по ал. 10, както и допълнителните споразумения към тях, влизат в сила след утвърждаването им от председателя на Държавната агенция по горите.”


§ 6. Създават се чл. 9д - 9и:
“Чл. 9д (1) Държавните ловни стопанства “Воден – Ири Хисар” и “Искър” са юридически лица със статут по чл. 9, ал. 1, със седалища съответно в с. Острово, Област Разград, и в гр. Самоков и се управляват от Министерския съвет.
(2) Държавните ловни стопанства по ал. 1 освен основния предмет на дейност по чл. 9, ал. 2 се използват и за държавни представителни нужди и осъществяват дейностите по организация на официални мероприятия на Президента на Република България, на председателя на Народното събрание и на министър-председателя.
(3) Държавните ловни стопанства по ал. 1 могат да осъществяват и други дейности, произтичащи от и свързани с основния им предмет на дейност за подобряване на финансово-икономическото им състояние – ловен туризъм, конен туризъм, фотолов, изложби на трофеи, дървообработка и реализация на продукцията, реклама.
(4) Имуществото на държавните ловни стопанства по ал. 1 се състои от имущество, предоставено им по вид, обем и стойност от Министерския съвет и от имущество, придобито от тях в резултат на дейността им. Имуществото, придобито в резултат на стопанската им дейност, е частна държавна собственост и се ползва от държавните ловни стопанства за осъществяване на дейността им. Държавните ловни стопанства по ал. 1 са длъжни да опазват предоставеното им имущество, както и придобитото в резултат на дейността им с грижата на добър стопанин.
(5) Държавните ловни стопанства по ал. 1 не могат да извършват разпоредителни сделки с имуществото по ал. 4, както и да учредяват вещни права, ипотеки, залози и други вещни тежести върху него. Разпореждането с недвижимо имущество и учредяването на вещни права се извършват с решение на Министерския съвет.
(6) Имуществото по ал. 4 не може да служи за обезпечаване на вземанията на трети лица.
(7) Държавните ловни стопанства по ал. 1 отговарят за задълженията си до размера на имуществото си по ал. 4.
(8) Държавните ловни стопанства по ал. 1 не могат да участват в търговски и граждански дружества, в юридически лица с нестопанска цел и в други форми на сдружаване.
(9) Държавните ловни стопанства по ал. 1 не подлежат на приватизация по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол и не могат да се предоставят на концесии.
(10) За държавните ловни стопанства по ал. 1 се прилагат правилата за стопанисване, ползване и опазване на дивеча, регламентирани в този закон.

Чл. 9е. (1) Държавните ловни стопанства по чл. 9д, ал. 1 са администратори на следните приходи:
1. субсидии от бюджета на Министерския съвет;
2. такси, определени със закона;
3. целево предоставени средства от държавния бюджет за специални програми, когато за това има решение на компетентните органи;
4. дарения, завещания и спонсорство;
5. постъпления от лихви по депозити;
6. средства от продажба на вещи, отнети в полза на държавата;
7. глоби и имуществени санкции за административни нарушения по този закон;
8. приходи от услуги и дейности, свързани с предмета им на дейност;
9. други приходи, определени с нормативен акт.
(2) Държавните ловни стопанства по чл. 9д, ал. 1 се подпомагат от държавата чрез бюджета на Министерския съвет за дейностите по чл. 9, ал. 2, т. 1-5 и ал. 3 и за дейностите по чл. 9д, ал. 2.
(3) Средствата по ал. 1 се разходват от държавните ловни стопанства по чл. 9д, ал. 1 за:
1. осъществяване на предмета им на дейност;
2. административни разходи;
3. други дейности, предвидени с нормативен акт.

Чл. 9ж. Органи на управление на държавните ловни стопанства по чл. 9д, ал. 1 са:
1. министър-председателят;
2. директорът.

Чл. 9з.(1) Министър-председателят или упълномощено от него длъжностно лице:
1. упражнява правата на собственост на държавата в държавните ловни стопанства по чл. 9д, ал. 1 и провежда политиката на държавата в областта на организацията на ловните площи, опазването и стопанисването на дивеча;
2. утвърждава годишния финансов план и годишната програма за дейността на държавните ловни стопанства по чл. 9д, ал. 1;
3. одобрява годишния счетоводен отчет и отчета за дейността на държавните ловни стопанства по чл. 9д, ал. 1;
4. упражнява контрол по опазване на имуществото на държавните ловни стопанства по чл. 9д, ал. 1 и по опазване на нормативните актове и финансовата дисциплина;
5. утвърждава структурата, длъжностното разписание и средствата за работна заплата, както и последващите промени в съответствие с годишния финансов отчет;
6. сключва договорите за управление въз основа на проведен конкурс и освобождава от длъжност и от отговорност директорите на държавните ловни стопанства по чл. 9д, ал. 1;
7. командирова, разрешава отпуските и налага дисциплинарни наказания по Кодекса на труда на директорите на държавните ловни стопанства по чл. 9д, ал. 1;
8. назначава дипломирани експерт-счетоводители за заверка на годишния счетоводен отчет;
9. назначава проверки на дейността на държавните ловни стопанства по чл. 9д, ал. 1;
10. назначава и освобождава заместник-директорите и главните счетоводители;
11. одобрява вътрешни правила за организацията на дейността и ползването на държавните ловни стопанства по чл. 9д, ал. 1;
12. по предложение на директора на държавното ловно стопанство утвърждава цени за дейностите по чл. 9д, ал. 2 и 3;
13. изпълнява и други функции, свързани с управлението на държавното ловно стопанство, в съответствие с нормативните актове.
(2) Органът по чл. 9ж, ал. 1, т. 1 в случая по ал. 1, т. 6 сключва договорите за управление с директорите на държавните ловни стопанства за срок 5 години. Директорът на държавното ловно стопанство може да бъде лице, което има висше лесовъдско образование с образователна степен “магистър” и на по-малко от 5 г. трудов стаж по специалността;
(3) Органът по чл. 9ж, ал. 1, т. 1 в изпълнение на правомощието си по ал. 1, т. 10 назначава заместник-директорите на държавните ловни стопанства по чл. 9д, ал. 1 за срок 5 години въз основа на проведен конкурс. Заместник-директор може да бъде лице, което отговаря на изискванията на ал. 2.
(4) Органът по чл. 9ж, ал. 1, т. 1 освобождава преди изтичане на срока, за който е назначен, директор, който:
1. нарушава клаузите на сключения договор за управление;
2. е подал писмено едномесечно предизвестие за прекратяване на договора за управление;
3. е във фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си повече от 6 месеца.
(5) В случаите по ал. 4, т. 1 органът по чл. 9ж, ал. 1, т. 1 освобождава директора въз основа на мотивирано предложение на упълномощеното длъжностно лице по чл. 9ж, ал. 2.
(6) Министър-председателят може да делегира правомощията си на длъжностно лице от администрацията на Министерския съвет, с изключение на правомощията си по ал. 1, т. 3 и 6.

Чл. 9и (1) Директорът на държавното ловно стопанство по чл. 9д, ал. 1:
1. представлява държавното ловно стопанства пред държавните органи, съдилищата и пред трети лица в страната и в чужбина;
2. осъществява оперативното ръководство на държавното ловно стопанство;
3. сключва договори за дейностите на държавното ловно стопанство;
4. сключва, изменя и прекратява трудовите договори с работниците и служителите и разрешава отпуските по Кодекса на труда;
5. утвърждава поименното разписание на длъжностите и длъжностните характеристики;
6. командирова със заповед служителите и работниците в страната и чужбина;
7. организира обучението, квалификацията и преквалификацията на служителите и работниците;
8. награждава и налага дисциплинарни наказания на служителите и работниците;
9. изготвя и представя за одобряване от органа по чл. 9ж, ал. 1, т. 1 на годишния счетоводен отчет;
10. изготвя и представя на органа по чл. 9ж, ал. 1, т. 1 годишния доклад за дейността на държавното ловно стопанство;
11. организира разработването на вътрешните актове за дейността на държавното ловно стопанство;
12. осъществява сътрудничество с български и международни институции, свързано с дейността на държавното ловно стопанство;
13. извършва разпореждане с движими вещи по реда на действащото законодателство, взема решения за бракуване на дълготрайни материални активи, взема решение и сключва договори за ползване на краткосрочни кредити след предварително съгласуване с органа по чл. 9ж, ал. 1, т. 1;
14. прави предложения за структурата, длъжностното разписание и средствата за работна заплата, както и последващи промени в тях;
15. упражнява контрол по спазването на нормативните актове и финансовата дисциплина;
16. предлага за одобряване от органа по чл. 9ж, ал. 1, т. 1 на вътрешни правила за организацията на дейността на държавното ловно стопанство;
17. изпълнява и други функции, възложени му с нормативен акт.
(2) В изпълнение на своите правомощия директорът на държавното ловно стопанство се подпомага от заместник-директор. Заместник-директорът изпълнява правомощията по ал. 1, т. 6, 7, 11, 12 и 17 по заместване, а в останалите случаи – след изрично упълномощаване за всеки конкретен случай.”

§ 7. В чл. 12, ал. 1 думите “могат да се обособяват развъдници за определен период” се заменят с “се обособяват развъдници за периода на действие на ловоустройствените проекти по чл. 13”

§ 8. В чл. 13, ал. 1, т. 3 думата „таксиране” са заменя с „таксация”.

§ 9. В чл. 15, ал. 2 изречение второ се заличава.

§ 10. Чл. 22 и 23 се изменят така:
„Чл.22. (1) Пълнолетни граждани, завършили едногодишен специализиран курс, включващ теоретична и практическа подготовка по темите дивечознание; ловно законодателство; дивечоразвъждане, стопанисване, ползване и опазване на дивеча; начини, методи и средства за ловуване; оръжезнание и ловна стрелба; ловна кинология; болести по дивеча; оказване на първа медицинска помощ и положили успешно теоретичен и практически изпити, придобиват право на лов.
(2) Председателят да Държавната агенция по горите, по предложение на председателя на Управителния съвет на Националното ловно сдружение, въз основа на изискуема норма за ловна площ от 100 хектара за един ловец ежегодно определя сдруженията по чл. 30, които могат да организират курсове за подготовка на кандидати за придобиване право на лов и броя на свободните места в тях.
(3) Подаването на заявления за участие в курсовете за подготовка на кандидати за придобиване право на лов се извършва в сдруженията по ал. 2. Сдруженията по ал. 2 приемат всички заявления за участие в курсовете за подготовка на кандидати за придобиване право на лов, подадени в определения срок. В заявлението кандидатите за обучение посочват лицето по ал. 4, което желаят да ги обучава, както и сдружението, в което ще кандидатстват за приемане.
(4) Подготовката се извършва по програма, ред и условия, утвърдени от председателя на Държавната агенция по горите по предложение на председателя на Националното ловно сдружение Подготовката на кандидатите за придобиване на право на лов, се извършва от:
1. държавните ловни стопанства;
2. Лесотехническия университет;
3. ловните сдружения, когато лицата по т. 1-3, посочени в заявлението на кандидатите, няма да провеждат обучение през съответната година или когато на територията на областта, в която е регистрирано ловното сдружение, няма такъв субект.
(5) Въз основа на подадените заявления по ал. 3 председателят на Държавна агенция по горите, ежегодно определя лицата по ал. 4, които да провеждат подготовка на кандидати за придобиване право на лов.
(6) Председателят на Държавната агенция по горите или оправомощено от него длъжностно лице със заповед определя комисия, която:
1. провежда изпитите по ал. 1, оценява представянето на кандидатите и съставя протоколи за получените резултати;
2. изготвя класиране по сдружения на кандидатите за придобиване право на лов въз основа на резултатите от представянето им на изпита.
(7) Комисията по ал. 6 издава на лицата, издържали изпитите, удостоверение за придобито право на лов, по образец, утвърден от председателя на Държавната агенция по горите.
(8) Лицата, които са издържали изпита за придобиване право на лов, но не са класирани на позиция, която съответства на броя на свободните места в сдружението могат да:
1. кандидатстват за приемане в сдружения, за които има свободни места, като ползват оценката, която са получили на изпита;
2. да се явят на изпит за придобиване на право на лов през следващата календарна година, без да преминават нов курс за подготовка;
(9) Лицата, които не са издържали изпита за придобиване право на лов, могат да се явяват на изпит след преминаване на нов курс на подготовка.
Чл. 23. (1) Правото на ловуване се упражнява от лица, които притежават членска карта и билет за лов, заверени за съответната календарна година, както и разрешително за лов.
(2) Документите по ал. 1 се издават по образци, утвърдени от:
1. председателя на Държавна агенция по горите – за билета за лов и разрешителното за лов;
2. председателя на Националното ловно сдружение – за членската карта.
(3) Билетът за лов е личен и правата по него не могат да се преотстъпват. Билетът за лов се издава и се заверява всяка година от съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство, в чиито район извършва дейност ловното сдружение, в което членува лицето. Условията е редът за издаване и заверка на билета за лов се определят с правилника за прилагане на закона.
(4) При загубване, кражба или унищожаване на билета за лов, лицата са длъжни в срок до 7 дни да заявят това обстоятелство пред съответното държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство, което го е издал.
(5) Обявяват се за невалидни ловните билети:
1. на лица които са починали;
2.на лица заявили, че ловният билет е изгубен, откраднат или унищожен;
3. които са нередовни.
(6) Невалидността по ал. 4 се обявява от органа, издал ловния билет.
(7) Държавната агенция по горите води регистър на издадените билети за лов.”

§ 11. Създава се чл. 23а:
„Чл. 23а. (1) Не може да упражнява правото си на ловуване лице, което:
1. не е заверило членската си карта за съответната година;
2. е изключено от ловното сдружение за нарушения по този закон. Приемането в ловно сдружение може да бъде след две години, считано от датата на изключването.
(2) В 7-дневен от вземането на решение за изключване на лице от състава на ловно сдружение, председателят на сдружението или оправомощено от него лице уведомява писмено за това обстоятелство председателя на Националното ловно сдружение, директора на държавното горско стопанство, съответно държавното ловно стопанство, в чиито район на дейност се намира ловната дружина, в която лицето членува.
(3) Директорът на държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство отнема билета за лов на лице, което е лишено от право на ловуване, както и на лице по ал. 1, т. 2 – до изтичане срока на наложеното наказание.
(4) В едноседмичен срок от отнемане на билета за лов по реда на ал. 3, директорът на държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство, вписва това обстоятелство в регистъра по чл. 23, ал. 6 и уведомява писмено съответното поделение на Министерство на вътрешните работи за отнемане от лицето на издаденото му разрешение за носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за ловни цели.
(5) В 7-дневен срок от изтичане срока на наложеното наказание, органът по ал. 4 писмено уведомява за това обстоятелство съответното поделение на Министерство на вътрешните работи.”

§ 12. В чл. 26 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 запетаята след думата „лов”, както и думите „със стаж като ловци не по-малък от 2 години” се заличават
2. Създава се ал. 4:
„(4) Лицата, придобили право на лов и завършили висше образование с образователно-квалификационна степен „бакалавър” по специалността „Горско стопанство” или „магистър” по специалността „Ловно и рибно стопанство” в Лесотехническия университет, придобиват право на подборно ловуване без полагане на изпит по ал. 1.”

§ 13. В чл. 28 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се изменя така:
“(2) За полагане на изпит по чл. 22, 26 и 27, за издаване и за заверка на билети за лов, се заплащат такси в размер, определен с тарифа на Министерския съвет.”
2. Създава се ал. 4:
„(4) Средствата по ал. 2 и 3 постъпват в бюджета на Държавната агенция по горите и се разходват за финансиране на дейностите по управление, стопанисване, опазване и охрана на дивеча.”

§ 14. Чл. 29 се отменя.

§ 15. Член 30 се изменя така:
„Чл. 30 (1) Лицата, придобили право на лов, учредяват ловни сдружения за осъществяване на дейности, свързани с възпроизводство, стопанисване, опазване и ползване на дивеча в ловностопанските райони, определени със заповед по чл. 7, ал. 6.
(2) Ловните сдружения по ал. 1 са юридически лица, регистрирани при условията и по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
(3) Председателя на Управителния съвет на Националното ловно сдружение със заповед определя районите на дейност на ловните сдружения по ал. 1 и въз основа на изискуема норма за ловна площ от 100 хектара за един ловец, както и определя максималния брой на ловците във всяко сдружение. Нищожно е решение на общото събрание за приемане на ловец в сдружение, в което е попълнен максималния брой ловци.
(4) Районът на дейност на ловното сдружение включва съседни ловностопански района, определени със заповедта по чл. 7, ал. 6 с обща площ не по-малка от двадесет и две хиляди хектара и обхваща територията на една или повече общини. Ловните дружини, които изгубват или нямат общи граници със сдружението, в което са членували към датата на влизане в сила на този закон, по свой избор остават в състава на същото сдружение или преминават към ловно сдружение, с което имат общи граници.
(5) С цел изпълнението на дейностите по възпроизводството, стопанисването, опазването и ползването на дивеча ловните сдружения по ал.1 изграждат ловни дружини. Върху един ловностопански район по чл. 7, ал. 6, т. 1, се сформира само една ловна дружина. За сформиране на ловна дружина са необходими най-малко двадесет броя ловци.
(6) Ловното сдружение ръководи, организира и контролира дейността по възпроизводството, стопанисването, опазването и ползването на дивеча в определения му район на дейност, представлява и защитава интересите на своите членове..
(7) За осъществяване на дейностите по ал. 5 председателят на ловното сдружение сключва трудов договор със специалист по ловно стопанство. Специалистът по ловно стопанство организира и контролира ловностопанската дейност на ловното сдружение.


§ 16. Чл. 31 се изменя така:
“Чл. 31. (1) Ловните сдружения по чл.30, ал. 1 учредяват Национално ловно сдружение със седалище гр. София.“
(2) Националното ловно сдружение по ал.1 е юридическо лице, регистрирано по условията и по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
(3) Националното ловно сдружение ръководи, координира и контролира дейността на своите членове по стопанисването и опазването на дивеча в предоставените им ловностопански райони.
(4) Председателят на Националното ловно сдружение предприема действия за регистриране в Държавна агенция по горите на ловните сдружения по чл. 30, ал. 1.
(5) Условията и редът за извършване на регистрацията и за воденето на регистъра се определят със заповед на председателя на Държавната агенция по горите. Заповедта се обнародва в Държавен вестник.
(6) За регистрирането по ал. 4, ловните сдружения по чл. 30, ал. 1 представят в Националното ловно сдружение:
1. Съдебно решение за регистрацията по Закона за юридическите лица с нестопанска цел;
2. Удостоверение за актуално състояние на съдебната регистрация;
3. Данни за регистрация в регистър БУЛСТАТ;
4. Отчет за приходите и разходите за последната календарна година и копие от годишната данъчна декларация;
5. Декларация, че няма парични задължения към държавата, установени с влязъл в сила акт на компетентен държавен орган;
6. Декларация, че не е обявен в несъстоятелност и не е в производство по несъстоятелност.
7. Актуални списъци на сформираните ловни дружини, съдържащи името на дружината, площта на ловната територия, имената и ЕГН на ловците в тях.
8. Копие от утвърденото щатно разписание на служителите;
9. Програма за стопанисване и развитие на дивечовите запаси.
(7) Ловните сдружения ежегодно представят в Националното ловно сдружение документите по ал. 6, т. 4-9.”

§ 17. В чл. 32, ал. 1 и ал. 2 думите „чл. 30, ал. 4 и чл. 31, ал. 3” се заменят с „чл. 30, ал. 1 и чл. 31, ал. 1”

§ 18. Чл. 34 се изменя така:
“Чл. 34. (1) Дивечът в страната се стопанисва от:
1. държавните ловни стопанства;
2. държавните горски стопанства;
3. лицата по чл. 11;
4. ловните сдружения по чл. 30, ал. 1 и чл. 31, ал. 1;
5. други юридически лица, регистрирани съгласно действащото българско законодателство;
(2) Държавното горски стопанство стопанисва дивеча:
1. в дивечовъдните участъци, за които стопанисването и ползването на дивеча не е предоставено чрез провеждането на конкурс по реда на този закон;
2. в дивечовъдните участъци, за които договорът за стопанисване и ползване на дивеча е прекратен – до сключването на нов договор.”

§ 19. В чл. 36 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
“(1) Стопанисването и ползването на дивеча в дивечовъдните участъци по чл.10, могат да бъдат предоставени чрез конкурс на лицата по чл.34, ал. 1¸ т.1, 3, 4 и 5, които отговарят на изисквания, определени с правилника за прилагане на закона.
2. Създава се нова ал. 2:
„(2) Конкурсът по ал. 1 може да включва и отдаване под наем на базата за ловен туризъм, която е частна държавна собственост и е необходима за стопанисването и ползването на дивеча.”
3. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и се изменя така:
„(3) Държавните горски стопанства предоставят стопанисването на дивеча чрез пряко договаряне на ловните сдружения по чл. 30, ал. 1 в ловностопанските райони, извън тези по ал. 1 и чл. 35.
4. Досегашната ал. 3 става ал. 4.

§ 20. Създават се чл. 36а – 36м:
„Чл. 36а. (1) Кандидатът за стопанисване и ползване на дивеча в дивечовъдния участък трябва да отговаря на следните изисквания:
1. да не е обявен в несъстоятелност и да не е в производство по несъстоятелност;
2. да не се намира в ликвидация;
3. да няма парични задължения към държавата, установени с влязъл в сила акт на компетентен държавен орган;
4. да не е лишен от право да упражнява търговска дейност;
5. да не е осъден за банкрут;
6. да не е осъждан с влязла в сила присъда за престъпление против собствеността или стопанството, освен ако е реабилитиран;
7. да има сключени трудови договори със:
а) специалист по ловно стопанство с висше образование с не по-малко от 3 години стаж в областта на ловното стопанство, назначен за стопанисване на дивеча;
б) най-малко един специалист по ловно стопанство, който има свидетелство за подборен отстрел, за всеки 2500 ха ловна площ.
(2) Договорите по ал. 1, т. 7 могат да бъдат сключени и под отлагателно условие, че влизат в сила след спечелването на конкурса.
(3) Изискванията по ал. 1, т. 4, 5 и 6 се отнасят за управителите и изпълнителните членове на управителните органи на кандидата.
(4) Обстоятелствата по ал. 1, т. 1, 2, 3, 5 и 6 се удостоверяват с документ от съответния компетентен орган, а по ал. 1, т. 4 - с декларация.

Чл. 36б. (1) Председателят на Държавната агенция по горите открива конкурса със заповед, която съдържа:
1. правно и фактическо основание за откриване на процедурата;
2. наименование на дивечовъдния участък;
3. срок за предоставяне стопанисването на дивеча;
4. цена на документацията за участие в конкурса;
5. изисквания към кандидатите за участие в процедурата;
6. началния размер на годишната вноска за стопанисване на дивеча в участъка;
7. началната годишна наемна цена на базата за ловен туризъм - държавна собственост;
8. критерии за оценка на предложенията с определяне начина на оценяване на отделните критерии и определяне на относителната им тежест в комплексната оценка на предложението;
9. срок за представяне на писмени предложения, който не може да бъде по-кратък от 10 календарни дни;
10. място, ден и час за провеждане на конкурса
11. размер на гаранцията за участие;
12. вид и размер на гаранцията за изпълнение на договора.
(2) В заповедта по ал. 1 се определя и втора дата за подаване на предложения, която се прилага в хипотезата, когато в срока, определен за подаване на предложенията, не постъпи нито едно предложение. Втората дата за приемане на предложения не може да бъде по-късно от 20 календарни дни от изтичане на утвърдения със заповедта срок за подаване на предложенията.
(3) Началният размер на годишната вноска за стопанисване на дивеча се определя на база типовете местообитания в дивечовъдния участък, съгласно методика, издадена от председателя на Държавната агенция по горите.
(4) Началната годишна наемна цена за ползване на материално-техническата база, която е частна държавна собственост и е необходима за стопанисването и ползването на дивеча, се определя по реда на Правилника за прилагане на Закона за държавната собственост (Обн., ДВ, бр. 82 от 1996 г.; изм. и доп., бр. 8, 24, 45 и 62 от 1997 г., бр. 2, 29, 58 и 90 от 1998 г., бр. 13 от 1999 г., бр. 14 и 70 от 2000, бр. 44 от 2001 г., бр. 11 и бр. 53 от 2003 г.)
(5) Размерът на гаранцията на участие се определя в размер, равен на една годишна вноска за стопанисване на дивеча, определена по реда на ал. 3.
(6) Заповедта за откриването на процедурата се публикува в един централен ежедневник най-малко 30 календарни дни преди датата на провеждане на конкурса.

Чл. 36в. (1) Държавната агенция по горите изготвя документация за участие в конкурса, която трябва да съдържа всички необходими данни, указания и изисквания за подготовка на предложението.
(2) Кандидатите получават документацията по ал. 1 срещу заплащане на цена, определена от председателя на Държавната агенция по горите. Цената на документацията не може да надвишава стойността на действително извършените разходи за нейното изготвяне.
(3) Документацията за участие в конкурса съдържа:
1. копие от заповедта за откриване на процедурата;
2. копие от заповедта за обособяването на дивечовъдния участък;
3. копие от заповедта за утвърждаване границите на ловностопанския район;
4. карта с очертаните граници на дивечовъдния участък;
5. извлечение от ловоустройствения проект на дивечовъдния участък, а когато няма действащ ловоустройствен проект - изисквания за стопанисване на дивеча;
6. данни за таксацията и план за ползване на дивеча;
7. проект на договор.
Чл. 36г. (1) При изготвяне на предложението всеки кандидат трябва да се придържа точно към условията за провеждане на процедурата.
(2) До изтичането на срока за подаване на предложенията, всеки кандидат в конкурса може да промени, допълни или да оттегли предложението си.
(3) Всеки кандидат в конкурса има право да представи само едно предложение.
(4) Всяко предложение задължително съдържа:
1. удостоверение за актуално състояние на съдебната регистрация на кандидата;
2. копие от документ за данъчна регистрация;
3. копие от документ за регистрация в регистър БУЛСТАТ;
4. предлагана годишна вноска за стопанисване на дивеча в дивечовъдния участък;
5. предлагана годишна наемна цена на базата за ловен туризъм;
6. удостоверения от съответните компетентни органи относно липсата на обстоятелствата по чл. 36б, ал. 1, т. 1, 2, 3, 5 и 6;
7. декларация, че не са налице обстоятелствата по чл. 36б, ал. 1, т. 4;
8. копие от договорите на наетите специалисти по чл. 36б, ал. 1, т. 7;
9. бизнеспрограма за стопанисване и ползване на дивеча в дивечовъдния участък и за изпълнение на ловоустройствения проект;
10. копие от документ за представена гаранция за участие в процедурата.
(5) Предложението се представя в запечатан непрозрачен плик лично от кандидата или от негов упълномощен представител в регионалната дирекция по горите.
(6) Документацията за провеждане на конкурса може да съдържа изискване някои от документите по ал. 4 да бъдат в отделен запечатан плик, поставен в основния плик.
(7) При приемане на предложението, върху плика се отбелязват поредният номер, датата и часът на получаването му и посочените данни се записват във входящ регистър, за което на приносителя се издава документ.
(8) Предложение, представено след изтичането на крайния срок, не се приема. Не се приема и предложение в плик, незапечатан или с нарушена цялост. Такова предложение незабавно се връща на кандидата и това се отбелязва в регистъра.
Чл. 36д. (1) Конкурсът се провежда в съответната регионална дирекция по горите от комисия, назначена със заповед на председателя на Държавната агенция по горите след изтичането на срока за представяне на предложенията.
(2) Комисията по ал. 1 се състои най-малко от петима членове, от които задължително един правоспособен юрист.
(3) Съставът на комисията се обявява в деня, определен за разглеждане и оценяване на предложенията.
(4) Член на комисията не може да бъде лице, което:
1. е "свързано лице" по смисъла на Търговския закон с кандидат в конкурса или с членове на неговите управителни или контролни органи;
2. е участвало в подготовката на конкурса.
(5) Членовете на комисията са длъжни да пазят в тайна обстоятелствата, които са узнали във връзка със своята работа в комисията.
(6) Членовете на комисията представят декларация за обстоятелствата по ал. 4 и 5.
Чл. 36е. (1) Комисията започва работа след получаване на списъка с кандидатите и представените предложения.
(2) При отварянето на предложенията от комисията могат да присъстват и представители на кандидатите, участващи в процедурата.
(3) Комисията отваря пликовете по реда на тяхното постъпване и проверява съответствието на предложенията с предварително обявените условия.
(4) Комисията има право по всяко време да проверява заявените данни и факти от кандидатите, както и да изисква в определен от нея срок допълнителни доказателства за обстоятелствата, изложени в предложението.
Чл. 36ж. (1) Комисията не допуска до участие в конкурса кандидат, който:
1. не е представил някой от необходимите документи по чл. 36г, ал. 4;
2. не може да участва в конкурса поради наличие на обстоятелствата по чл. 36б, ал. 1;
3. е представил предложение, което е непълно или не отговаря на предварително обявените условия;
4. не е представил изисканите от комисията допълнителни доказателства в срока по чл. 36ж, ал. 4.
(2) Кандидатите са длъжни в процеса на провеждането на конкурса да уведомяват за всички промени в обстоятелствата по ал. 1, т. 2 в 7-дневен срок от настъпването им.
Чл. 36з. (1) След разглеждане на предложенията комисията пристъпва към тяхното оценяване и класиране според предварително обявените критерии.
(2) Основните критерии за оценяване на бизнеспрограмата на кандидатите са:
1. инвестициите по години, свързани с подобряване на типовите местообитания, фуражната база, биотехническите съоръжения и с увеличаване на дивечовите запаси в рамките на допустимите;
2. броят на планираните за откриване работни места, свързани със стопанисването на дивеча в дивечовъдния участък.
Чл. 36и. (1) Комисията изготвя протокол за своята работа. Протоколът се подписва от всички членове на комисията и се предава на председателя на Държавната агенция по горите заедно с цялата документация, събрана в хода на провеждането на конкурса.
(2) При писмено поискване от страна на кандидат в процедурата, му се осигурява достъп до протокола на комисията.
Чл. 36к. (1) Председателят на Държавната агенция по горите със заповед обявява резултатите от класирането не по-късно от 7 работни дни след приключването на работата на комисията.
(2) Заповедта по ал. 1 е индивидуален административен акт по смисъла на Административно-процесуалния кодекс.
(3) Председателят на Държавната агенция по горите писмено уведомява кандидатите за резултатите от оценяването на предложенията.
Чл. 36л. (1) В едномесечен срок от обявяването на заповедта по чл. 36а, ал. 5, директорът на съответното държавно предприятие, сключва договор за стопанисване и ползване на дивеча в дивечовъдния участък с юридическото лице, спечелило конкурса, след като кандидатът представи гаранция за изпълнение на договора. Гаранцията за изпълнение на договора е в размер на три годишни вноски за стопанисване на дивеча, определени по реда на чл. 36б, ал. 3.
(2) Проектът на договор се утвърждава от председателя на Д

Абонамент за бюлетин