Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Боеприпаси » Ловните сачми

Ловните сачми

vater Публикувана от vater | 05.01.2012
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Ловните сачми

Те представляват малки сферични оловни топчици, предназначени за стрелба с ловна гладкоцевна пушка. Сачмите се произвеждат от сплав от олово, антимон и арсен. Сачмите от чисто не могат да добият правилна сферична форма и са меки. За образуването на сферичната форма си използва малък процент арсен -1-1,5. Неговото присъствие в сплавта увеличава повърхностното сцепление на оловото, намалява овлажняването и подобрява капкообразуването. Той увеличава и твърдостта на сачмите. За твърдост в сплавта се добавя от 2 до 3%, рядко по-голям процент антимон. Ако процентът на антимона се увеличава се увеличава и твърдостта на сачмите, но се намалява правилната им сферична форма и при леенето стават относително леки, в следствие на което губят от началната си скорост. Антимоновите сачми е прието да се наричат твърди, с тях се постига увеличаване на пробивната сила; подобряване на плътността и правилното разпределение на сачмите в битата площ.

Производството на сачми обикновено за малките номера, до 4 мм диаметър, става по пътя на леенето. Този начин е класическият. При него разтопената сплав се изсипва от високи от 50 до 100 см кули през специално приготвени металически сита с определен диаметър на дупките над воден басейн. От продължителното леене оловните капки благодарение на арсена придобиват сферична форма и в тази форма се изстудяват във водния басейн. Тъй като по този начин се добиват сачми с близък, но различен диаметър, въпреки че оловните капки се изцеждат от едни и същи сита, след подсушаването им те се сортират величина от специални сепаратори, които изхвърлят онези от тях които са с неправилна форма. След сортирането сачмите се изсипват в барабан с графит, където става окончателното им дообработване посредством въртенето на барабана. Тази последна операция е необходима, за да се запазят сачмите от окисляване, да се намали триенето им и натрупването на олово в самата цев в последствие, както и да добият външен вид.

Съществуват и по- нови начини за производството на сачми. У нас се произвеждат чрез пресуване сачми от 4 мм нагоре, така наречените дремки, които са на световно равнище. При този начин оловото със съответното количество антимон се изтегля от оловен тел и се намотава на кангали с желаната дебелина. Краят на кангала се закача на автоматична резачка с вдлъбнати полусферични ножове. При рязането на оловната тел те се засрещат и изрязват идеално сферични сачми. По нататък сачмите се графитират и се приготвят за пазара.

В някои страни дадени номера сачми, предимно от тези, които се използват за приготвянето на патрони за състезателни цели, се закаляват чрез допълнителна термична обработка. В други страни тези номера сачми се поцинковат или никелират. Най-високо качество сачми за състезателни цели се получават чрез никелиране. С тях се получава най-добра пробивна сила и най-правилното им разпределение в битата площ. Правилната сферична форма на сачмите е от голямо значение за групировката им при стрелба. Така, ако в снаряда попадне една сачма с крушовидна или яйцевидна форма, тя след излитането си от цевта на пушката започва концентрични въртеливи движения, с които разбива сачмения сноп, отклонявайки го от даденото му направление, намалява броя на попаденията и като цяла разпилява снаряда.

Сачмите се произвеждат в различни страни под различни номера и величини. Според действащия в България стандарт те се произвеждат от №14 с диаметър 0,75 мм до № 13/0 с диаметър – 8,65 мм. Дребните сачми от №14 до №6/0 се произвеждат с разлика в номерата – 0,25 мм. След тези номера обаче те приемат следните размери:

7/0 - 5,65 мм
8/0 – 6,25 мм 9/0 – 6,80 мм
10/0 – 7,05 мм 11/0 – 7,65 мм
12/0 – 7,90 мм
13/0 – 8,65 мм


В горепосочената таблица са дадени теглото, броят, диаметърът, тежестта и използването на отделните видове сачми.

Подготвил статията: Tonito - ловец и модератор в БГ ЛОВ

Четете още:

ЛОВНИ НОВИНИ ОТ БЪЛГАРИЯ И СВЕТА

СТАТИИ ЗА ЛОВ И ОРЪЖИЯ

ОНЛАЙН ТЕСТ ЗА ЛОВЦИ

Абонамент за бюлетин