Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Гладкоцевно оръжие » КЛАСИФИКАЦИЯ НА ЛОВНОТО ОРЪЖИЕ

КЛАСИФИКАЦИЯ НА ЛОВНОТО ОРЪЖИЕ

admin Публикувана от admin | 27.03.2008
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

КЛАСИФИКАЦИЯ НА ЛОВНОТО ОРЪЖИЕ

Днес съществуват много разновидности ловни пушки. Това разнообразие се изразява главно в начина на зареждането им, разположението на цевите, техния брой, системите на ударните и предпазителните, както и в затворните им механизми, а така също и по други признаци.

Конструкторите и производителите на ловни пушки са търсили в своите модели да постигнат максимална поражаема далекобойност, правилно разпределение на сачмите в битата площ, по-голяма безопасност при манипулацията, по-голяма лекота на оръжието и красив външен вид и не на последно място и по-ниска себестойност, за да може да конкурират пазара.

Ловните пушки се разделят на два вида:

а) гладкоцевни - за стрелба главно със сачми

б) набразденоцевни - за стрелба с куршуми.

Освен споменатите съществуват и комбинирани - с една или две гладки цеви и една набраздена или обратно, а често - с по една гладка и една набраздена цев

Според броя на цевите ловните пушки биват едноцевни, двуцевни, трицевни или четирицевни. Последните два вида се срещат много рядко. По отношение на спояването на цевите ловните пушки биват хоризонтални (успоредки) с хоризонтално споени цеви, и надцевки, при които цевите са споени вертикално.

По начина на зареждането (пълненето) им ловните пушки биват преднопълнещи се или шомполни (така наречените „долми"), които много рядко се срещат у нас, и заднопълнещи.Последните се зареждат с патрони, които се поставят в камерата на цевта, намираща се в задната й част. Те се наричат още „централки". Според начина на действието си и според броя на изстрелите, които може да се произведат с едно зареждане, пушките биват обикновени и магазинни. Магазинните пушки са полуавтоматични или автоматични.

По устройството на ударните механизми ловните пушки биват с открити ударници (курочни) и със закрити ударници (безкурочни).

Според предназначението си пушките биват ловни - за упражняване на ловния спорт, и състезателни - за стрелба по летящи гълъби, по бягащи силуети или по летящи асфалтови панички. Пушките за стрелба по асфалтови летящи панички са два вида за кръгова стрелба (скейд) или за траншейна стрелба (стенд).

ЕДНОЦЕВНИ ЛОВНИ ПУШКИ



Както бе вече посочено в историческата справка, първите ловни пушки са били едноцевнн —„фитилки", „кремъклийки", „евзалийки". Тези пушки са се пълнели откъм дулото чрез шомпол, откъдето носят и названието си преднопълнещи или шомполни. Всички пушки от този тип отдавна са преминали в музеите, с малки изключения на евзалийките, които все още се използуват в по-изостаналите в развитието си страни, В този вид пушки първо се насипва определената доза димен барут (от бездимен барут цевите им се разрушават) в цевта през дулния срез. Върху барута се набива с шомпола барутна тапа, а върху нея се насипват определените сачми, над които също се поставя тапа. Цевите на тези пушки обикновено не се „пречупват", макар да се срещат и такива с „чупещи" се цеви. В по-ново време едноцевките биват заднопълнещи и се зареждат с готови патрони. Те се наричат „централки" и са с чупещи се цеви с автоматично взвеждане на ударника и с автоматично привеждане на предпазителя в затворено положение. Патроните им могат да бъдат приготвени в хартиена или в металическа гилза. Ударният механизъм бива затворен или открит според конструкцията им. Много от тях са пригодени за стрелба с бездимен барут. Те се произвеждат в 12, 16 и 20 калибър.

Към едноцевните ловни пушки принадлежат и полуавтоматичните и автоматичните. Те се изработват в горните три калибъра.

Полуавтоматичните едноцевни магазинни ловни пушки носят названието „помпа". Полуложата им е подвижна и чрез нея става зареждането им. Чрез движение напред-назад, наподобяващо помпане, става зареждането им, откъдето носят и названието си. При издърпване на полуложата напред се изхвърля празната гилза от изстрела, а при връщането назад се зарежда цевта с нов патрон (фиг. 14). В нашата страна са познати от този вид пушките марка „Винчестер", произвеждани в САЩ, и „Перфекс", произвеждани във Франция.

Едноцевните ловни пушки може да бъдат и автоматични. При този вид ловни пушки откатната енергия на газовете, създадена от изстрела, се използува за изтласкване на подвижния им затвор, който изхвърля гилзата на изстреляния патрон, а при освобождаването на възвратната пружина и връщането на затвора на място зарежда нов патрон в цевта. Така последователно автоматично се изстрелват патроните, намиращи се в магазина на пушката. Обикновено те са 3 или 5. В най-ново време американците са конструирали автоматична ловна пушка с 15 патрона. Сведенията за тази пушка са съвсем оскъдни.
Автоматичните ловни пушки са последната дума на оръжейната ловна техника. Сред нашата ловна общественост те не намериха заслуженото си място поради редица съображения. Някои смятат за неудобство да носят автомат поради това, че разглобяването му е значително по-трудно от двуцевката, че заема много място в сглобен вид, както и че с автоматите се стрелят предимно фабрично приготвени патрони (с приготвените в домашни условия патрони автоматът дава чести отсечки), че е с много сложен механизъм и на края, че се губят или развалят гилзите от стрелбата при мокър, кален и т. н. терен. Тези причини обаче са несъстоятелни. У нас напоследък бе забранено използуването им. В другите страни, главно в Европа и Америка, те са особено разпространени и изместват двуцевките.

ДВУЦЕВНИ ЛОВНИ ПУШКИ



Те биват два вида: със закрити или с открити ударници. Този вид ловни пушки са най-разпространените както у нас, така и навсякъде по света. Те съчетават всички изисквания на ловеца-спортист за приятен и успешен ловен спорт. Както вече знаем, ловните пушки с открити ударници се наричат „курочни", или система Ланкастер. Според мястото на куроците те биват два вида. Обикновено куроците биват монтирани от двете страни на затворната глава, но може да бъдат поставени и в специално определено място в самата кутия, от която само горната им част се подава подобно на пистолетите. Според положението на бойните пружини този вид пушки биват с предстоящи или задстоящи бойни пружини, т.е. бойните пружини са монтирани встрани на затворната глава, под възглавничките, или зад главата—в металните пластини върху приклада. Този вид ловни пушки са с по-просто устройство в сравнение с безкурочните, наречени хамерлес. Те имат своите предимства и недостатъци. Предимството при тях е, че всеки ловец може сам да демонтира и монтира ударния и спускателния им механизъм при нужда от почистване, смазване или отстраняване на леки повреди, като регулиране силата на иглите или други подобия. Изреждайки предимствата им, трябва да отбележим, че отдалеч може да видим кога пушката е заредена за стрелба и кога не е. Като недостатък в тези пушки се сочи бавното взвеждане на ударниците, че те лесно може да се закачат за храст, конче на дреха и др. и да предизвикат нежелателен изстрел. При износване на запъвателния механизъм те стават опасни, защото и от леко сътресение може да се получи нежелан изстрел. Техни представители, познати у нас, са най-вече модел БМ-16 —така наречените „Туловки", производство на Тулския оръжеен завод в СССР.

Ловните пушки с хоризонтално споепи цеви независимо от това, дали са с открити или скрити ударници, се наричат успоредки или хоризонтални. Когато са със скрити ударници, те се наричат хамерлес. Пушките хамерлес имат няколко предимства пред курочните. Най-същественото е, че при отваряне (затваряне) на пушката ударниците се взвеждат автоматично. Това обстоятелство позволява бързото зареждане ни орьжието и произвеждане на изстрелите, особено при повторно зареждане. Освен това манипулирането с тези пушки е по-безопасно, защото ударниците са неуязвими от външни фактори. При този вид пушки при взвеждането на ударинците предпазителят автоматично се задействува, което е миого важно за сигурността на изстрела Пушките хамерлес имат н по-естетичен вид и скритите механизми са предпазени от замърсяване, корозия и т.н. Ловните пушки с вертикално споени цеви, така наречените „надцевки", през последните години станаха мното попълярни у нас. Те се изработват изключително със скрити ударници и имат безспорни предимства пред пушките хамерлес. Тези пушки, преназначени за спортна стрелба, са с по-голямо тегло-от 3500 до З6ООg-и са с по-дълги цеви— ло 76 сm.

Всички видове ловни пушки се изработват в следните калибри: 10, 12, 16, 20, 24, 28, 32 и410.
В нашата страна от едноцевките са известни най-вече модел ИЖ-17 и ИЖ-18, „Сбройовка" и др.

ТРИЦЕВНИ ЛОВНИ ПУШКИ (ДРИЛИНГ)



Изработват се главно в Австрия, Германия и Белгия. Те обикновено представляват комбинация от две гладки и една набраздена цев. С гладките цеви се стрелят ловни патрони, снарядени със сачми, а с набраздената цев — специални патрони за стрелба но едър дивеч на по-големи разстояния. Под двете гладки цеви обикновено е набраздената, но тя може да бъде и странично споена, а така също и над двете гладки цеви. Предимството е, че при тези пушки ловецът има възможност да произведе три изстрела, от които единият на по-големи разстояния и главно по едър дивеч. Това положение е от особено значение за ловците от западните страни, където едрият дивеч се отстрелна само с ловни карабини или с въпросните комбинирани пушки.

Техният недостгтък е, чо са значително по-тежки от обикновените. По-скъпи са,а и механизмът им е сложен.

Макар и рядко, изработват се и трицевни ловни пушки, на които всички цеви са гладки или набраздени. Тези пушки са предимно производство на германските оръжейни заводи от преди Втората световна война.

Абонамент за бюлетин