Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Гладкоцевно оръжие » ИМА ЛИ “ВЪЗКРЕСЯВАЩИ” ЛОВНИ ПУШКИ

ИМА ЛИ “ВЪЗКРЕСЯВАЩИ” ЛОВНИ ПУШКИ

admin Публикувана от admin | 23.07.2010
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

ИМА ЛИ “ВЪЗКРЕСЯВАЩИ” ЛОВНИ ПУШКИ

Някои ловци твърдят, че съществуват “възкресяващи” пушки. Дивечът, поразен от сачмите на такава пушка, продължавал да лети 100-200 метра, след което падал мъртъв. Това се наблюдавало почти при всеки изстрел, въпреки че сачмите преминавали през цялото тяло на птицата.

Въздействието на сачмите върху дивеча е било подробно изучено от известния френски оръжевед Журне. Обобщавайки неговите изводи, може да се каже, че птицата е улучена чисто в тези случаи, когато в нея попаднат не по-малко от 4-5 сачми, притежаващи достатъчна кинетична енергия, които да проникнат дълбоко в тялото на птицата или звяра, чупещи големите кости и разрушаващи кръвоносните съдове за секунди, т.е. сачмите да имат тегло 1/5000 от теглото на отстрелваното животно и да летят със скорост не по-малка от 150 м/сек. При това настъпва масирано раздразване на нервните окончания, в резултат на което възниква така нареченият шок. Това явление води до падане на кръвното налягане в артериите до нула и е съпроводено с дълбоко сътресение на целия организъм. Външно шокът се проявява като мигновено затихване на всички признаци на живот.

Обаче, ако такива разрушения не настъпят в много точки на организма, а само в една или две, обикновено не се наблюдава шок и организмът продължава да съхранява своята жизненоспособност. Птица с пробити от една сачма очи, бъбреци, черен дроб и дори сърце може доста дълго да продължи да лети, докато не се обезсили от загуба на кръв и не рухне мъртва на земята.

При какви случаи птицата получава поражения от недостатъчен брой сачми, въпреки че те я пробиват цялата? Преди всичко трябва да се спомене увлечението на много ловци да стрелят на далечни и задпределни разстояния със свръхголеми номера сачми. При това големите сачми запазват добре своята кинетична енергия и пробивна способност. Обаче в снаряда броят на сачмите с голям номер е много по-малък, отколкото на сачмите с малки номера, и в тялото на дивеча попадат само една-две сачми. Има редки случаи, когато дивечът пада и от една сачма, което служи на недобросъвестните стрелци като своеобразно “оправдание”на стрелбата с прекалено големи сачми на недопустимо големи дистанции.

Втората причина, когато поради недобросъвестност на ловците дивеча само се наранява, се дължи на непроверения бой на техните пушки. Ако оръжието дава неравномерно обсипване със сачми с празни места в покритието, то в дивеча, дори при правилно прицелване и стрелба на нормално ръзстояние ще попаднат малко сачми. Още повече наранявания на дивеча се получават в тези случаи, когато пушката бие много разпръснато, а собственикът, неподозирайки за това, стреля на такива дистанции, на които може да се стреля само с пушки, притежаващи концентриран бой, т.е. 40-50 метра.

Трета причина за наличието на “възкресяващи” пушки, колкото и да е странно, може да се окаже прекалено концентрираният бой. Истината е, че лошите или средни по квалификация стрелци улучват летящата птица обикновено не с центъра, а с края на барутния сноп. Тъй като концентрирано стрелящата пушка сгъстява силно сачмите в центъра, по краищата на сачмения сноп остават много малко сачми и в птицата попадат само 1-2 броя. Естествено, че при стрелбата от пушка с неудобен приклад, а още повече, ако той е лошо балансиран и неприкладист,пораженията на дивеча само с периферни сачми ще се случват много по-често. Следователно, познавайки стрелковите способности на ловеца, неговия навик да стреля на свръхдалечни разстояния с прекалено едри сачми и боя на неговото оръжие, можем безпогрешно да определим на око бъдещите резултати от стрелбата.

Значи, тук не става въпрос за някакви “възкресяващи” пушки, а за самата квалификация на стрелеца.

Автор: Теофил Константинов

Източник: ИК НАСЛУКА

Абонамент за бюлетин