Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Нарезно оръжие » HOWA - Боецът от Страната на Изгряващото слънце

HOWA - Боецът от Страната на Изгряващото слънце

vater Публикувана от vater | 24.04.2012
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

HOWA Hunter 30-06 Spr

В последните години, на родния ни пазар за ловно и спортно оръжие все по-голям сегмент започнаха да заемат нарезните пушки от различни марки и системи – болтови, с автоматично презареждане, експреси, комбинации и дрилинги. Някои модели се наложиха бързо на пазара – къде със създадено през годините добро име, къде с доказани качества „на местна почва“, а за други тепърва се отваря поле за изява и утвърждаване.

По този повод решихме, да запознаем читателите с едно ново за Българския ловец оръжие – произведените в Япония карабини с марка HOWA.

Фирмата е основана през 1940г. под името Howa Machinery Company Ltd и  е силно обвързана с Японската оръжейна индустрия, първоначално с производството на известните японски военни пушки Arisaka в различните им модификации, а в последствие фирмата започва производство на копия на М1 Garand  и M1 Carabine за нуждите на Японската армия и моделите AR-18 и АR-180 под лиценза на Armalite-USA, но рестрикциите към Японското правителство за износ на леко стрелково оръжие, принуждават HOWA, да спре това производство.
Конкретен обект на тази статия ще бъде цивилното оръжие за лов и спорт под името HOWA M-1500. Пушката се произвежда в широка гама калибри, способни да удоволетворят почти всички възможни нужди – 204Ruger, 223Rem, 22-250Rem, 243Win, 6,5x55SW, 25-06, 270Win, 308Win, 30-06, както и магнумите 7ммRemMag, 300WinMag, 338WinMag и 375Ruger.
Както се вижда, калибрите са повече от достатъчно и на практика покриват лова на всякакъв вид дивеч по света.
Освен богатия избор на калибри, фирмата предлага и много приличен набор от качествени студено ковани цеви – има къси и олекотени, стандартни, както и къси и дълги тежки варминтови цеви, като всички варианти се предлагат оксидирани или в инокс.От 2011 година стартира производстото и на флутирани/оребрени/ цеви. Броя на каналите и полетата е шест, а стъпката на нарезите е добре съобразена с калибъра и дължината на цевта, така че да същата да позволява максимално добра групираност на попаденията. Друга типична за това оръжие черта са кованият стоманен ресивър с плоска долна част, както и изработеният от цяло парче стомана болт.
Заключващите зъби на болта са два на брой, като същите са масивни и видимо солидно изработени. Екстрактора наподобява използувания в М-16 такъв и работи много коректно и безотказно. Предпазителят на пушката е странично разположен отдясно, трипозиционен, като в крайно задно положение блокира действието на УСМ-а и затворния блок. В средна позиция на предпазителя, спусъка остава заключен, а със затвора може да се оперира нормално. При крайна предна позиция на лоста на предпазителя пушката е в готовност за стрелба. От лявата страна на ресивъра се намира бутонът за освобождажане и изваждане на затвора от оръжието.
Стандартно пушката е с горно зареждане, вместимистта на магазина е 5 патрона за стандартните калибри и 3 патрона за Магнум калибрите. От долната страна, пред спусъковата скоба има бутон за отваряне на магазина с цел бързо изпразване при необходимост. От  2011г. за оръжията в калибри до .308Win включително, като афтърмаркет се предлага и кит позволяващ лесната преработка на пушката за работа със сменяем пълнител – 5 или 10 заряден.
По същество затворът на М-1500 представлява модифициран Маузеров затвор, изчистен и прецизиран. Луфтовете са чувствително намалени в сравнение с оригинала, ъгълът на отваряне е 75 градуса, а движението му е впечатляващо леко и „мазно“ в сравнение с други оръжия ползуващи тази утвърдена с годините система. При отворено положение ръкохватката не контактува с окуляра на оптическия мерник, дори при ползуване на ниски монтажни пръстени.
Много добро впечатление прави и ударно-спусъковият менизъм/УСМ/ на оръжието. Спусъкът е директен, без празен ход и с усилие 1,6-1,75кг. Това са заводските му настройки, които има възможност лесно да бъдат променени с помощта на 2 регулиращи болта, за достигането до които е необходимо да бъде демонтиран приклада. На пръв поглед неудобно, но от друга страна производителя указва, че тези настройки следва да се извършват от оторизиран оръжеен сервиз с цел избягване на нещастни случаи при неправилна регулировка /прекалено намаляване на силата за спускане, водещо до изстрел при удар/. От Септември 2011г. фирмата започна да оборудва произведените оръжия и с нов тип спусък по технологията HACT/ Howa Acurator Controlled Trigger/. Основната разлика е, че този спусък е вече двустепенен с празен ход, което най-малко е улеснение за стрелците свикнали с такъв тип спусък. И при двата модела спускането е много плавно, без запъване и усещане за движение, изстрелът идва напълно неочаквано, което според опитните стрелци е добра атестация за УСМ-а. Паралелно се произвеждат оръжия и с двете разновидности на механизма.
Доста голям и непрекъснато нарастващ е и изборът на приклади за оръжията с марка HOWA. Най-масовият и често използуван приклад е производство на Щатската фирма Hogue. Конструкцията му представлява изработено от фибростъкло шаси с меко и удобно гумено покритие и доста сериозен задтилък, намаляващ отката при изстрел. Екшън ресивъра се монтира към приклада с 2 болта, преминаващи през ложата в оразмерени алуминиеви втулки.
Цевта никъде не се допира до ложата, а е напълно свободна по цялата си дължина, което и позволява, да вибрира свободно при изстрел и така се постига по-добра групираност на попаденията.
Другият приклад набиращ все по-голяма популярнст е изработен от слепени ламинирани плоскости и се прави във варианти Varminter Supreme и Thumbhole Varminter supreme. Обработката на материала е на много добро ниво, прикладите осигуряват отличен захват и удобство при стрелба, като поседната версия на тези приклади е в стил абмидекстър, тоест може да се ползува и от левичари.
За любителите на класиката, HOWA се предлага и с орехов приклад тип Монте Карло, изработен от американски орех под името HUNTER AMERICAN WALNUT. Впечатление прави качеството на използувания материал – много добре изсъхнал и с отличен финиш.
Последната новост сред прикладите са моделите на американската фирма BLACKHAWKE – Axiom и Thalon, които са с редукция на отката, но за съжаление моделът Axiom не се предлага за европейския пазар в напълно функционален вид – орязана е опцията за регулиране дължината на приклада, което предвид сравнително високата му цена, обезсмисля закупуването му.
Тук е мястото, да спомена и двата основни минуса на това иначе отлично оръжие: Първо – не се произвежда /поне засега/ във вариант за левичари и второ – отново засега пушката се произвежда без открити мерни прибори, като изключим моделът в калибър .375Ruger, на когото се монтират и механични мерници – очевидно това е изискване към оръжията предназначени за лов на опасен дивеч.

Продължаваме темата за HOWA, като се запознаваме отблизо с един конкретен екземпляр.
Пушката е една чисто нова HOWA HUNTER AMERICAN WALNUT в калибър 30-06, на която предстои утъпкване на цевта и прострелка.
Утъпкването на цевта ще направим по технологията дадена от производителя, според която са необходими 20 патрона, солвент, протривател и препарат за почистване на цевта несъдържащ смазващи съставки. Относно утъпкването на цевите е писано много и в печатните издания и в интернет пространството, като процесът е в общи линии еднакво описан с леки различия засягащи основно необходимия брой боеприпаси и цикълът стрелба-почистване. Според инструкциите дадени в сайта на  Legacy Sport International последователноста е следната: Почиства се цевта с добър обезмаслител / в инструкцията американците препоръчват препарат за почистване на прозорци/, след което се произвежда изстрел и следва ново почистване, този път със солвент/препарат, най-често на амонячна основа, разтварящ медните отлагания/. Следва ново обезмасляване и се изчаква цевта да се охлади.И така първите 10 изстрела. За постигане на максимална ефективност от процедурата, се прпоръчва да бъде направена още една серия от 10 изстрела, като сега почистването по описания начин се прави вече на 2 изстреляни патрона.
Утъпкването на цевта ми отне около 2 часа, но исках да спазя точно всички инструкции.
Следващата стъпка естествено е прострелката на оръжието. За този калибър стъпката на нарезите е 1:10 т.е. куршумът за да направи едно завъртане в цевта , изминава растояние 10 инча през нея. Според препоръките на производителя, най-подходящият за тази цев куршум е 165 грейнов/10,7 грама/, но за бъдат тестовете по-показателни, решихме да ползуваме няколко различни според тежест, производител и тип на куршума патрони.

Следва продължение...

Статията е предоставена на ловен портал БГ ЛОВ от armadapontica.com. Забранено копирането!

Абонамент за бюлетин