Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Гладкоцевно оръжие » Характерни системи ударни и предпазителни механизми на ловното оръжие

Характерни системи ударни и предпазителни механизми на ловното оръжие

admin Публикувана от admin | 27.03.2008
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Характерни системи ударни и предпазителни механизми на ловното оръжие

В наше време се срещат различни системи ударни и предпазителни механизми в ловните гладкоцевни пушки. Всяка оръжейна фабрика и завод са патентовали своите постижения. Основните обаче са три вида.

1. Ансон-Дилей

Характерно при тази система е, че при налягането върху спусъка се освобождава бойната пружина, която удря чукчето. Последното предава удара на иглите, които произвеждат самия изстрел. Този механизъм е монтиран на шаси и се помества в шийката на приклада.

Системата Ансон-Дилей е най-разпространената в оръжейната индустрия като най-целесъобразна и сравнително лесна за изработка. При нея взвеждането на ударниците на пушката и задействуването на предпазителя става автоматично, нещо, което улеснява бързата стрелба и сигурност на изстрела. Демонтирането и монтирането на този механизъм са сравнително по-трудни и не може да се извършват от всеки ловец и на ловния терен, както това понякога се налага.

2. Холанд-Холанд

Тя е най-целесъобразната система. Отличава се от останалите по двете метални плочи отстрани на главата на приклада на пушката, на вътрешната страна на които са монтирани бойната пружина и ударното чукче.

Действията на механизма са подобни на тези от системата на Ансон-Дилей, но предимството на Холанд-Холанд е по-гоямо, защото устройството й е съвсем опростено, а освен това дава възможност при нужда на самия терен да се направи поправка или да се смени счупена част. Това става благодарение на един-единствен болт с перка, който придържа плочките с механизма. Освен тези предимства тази система позволява по-солидно свързване между приклада и затворната глава чрез металните плочки.

Системата Холанд-Холанд намира приложение при всички двуцевки, особено при пушките, предназначени за състезателни цели. Тя съчетава курочната и безкурочната система, от които са взети предимствата и на двете, и тук предпазителният механизъм се задействува автоматично при взвеждането на ударниците.

3. Идеал

Това е система, която се използва единствено от фирмата „Манюфранс", на която е патент. Заводите на тази фирма са в гр. Сент-Етиен във Франция. Пушките Идеал се различават от останалите по начина на отварянето и затварянето и по спирално навитите бойни пружини.

Предимството им се състои в това, че пружините са нечупливи. В по-големи студове обаче маслото по тях замръзва и силата им намалява до степен да не могат да възпламенят капсулата на патрона или да набавят (да увеличат) мъртвия миг.

Спирално навити пружини се използуват за някои видове пушки в СССР - за едноцевките ИЖ-18, в Италия - от „Берета", „Бреда" и др., във Финландия - за надцевките „Валмет" и др.

Четете още статии: ЛОВНИ ОРЪЖИЯ, БОЕПРИПАСИ, СУПРЕСОРИ И ДР.

Абонамент за бюлетин