Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Гривякът

admin Публикувана от admin | 22.03.2008
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Гривяк

Гривякът е най-едрият наш див гълъб. Неговото тяло достига 41-45 см дължина, масата му - 284-690 г, а размахът на крилата му е 75-80 см.

Общият цвят на оперението е синкавосив. Перата по шията са със зеленикав метален блясък, като от двете и страни има по едно бяло петно. Гушата е с виненочервен оттенък, а по тъмносивите крила има по една бяла ивица. Опашката е сива, с широка сивочерна препаска на края си. Човката е оранжевочерна, жълтеникава към върха си. Краката са червени.

В България гривякът е постоянна и скитаща птица. През размножителния период той се среща поединично, на двойки или на малки ята както в равнините, така и в планините - до горната граница на гората. По време на прелетите - през май и октомври, е многочислен, тъй като тогава минават през България мигриращи ята. През зимата гривякът се среща докъм 1200 м надморска височина. Тогава той образува големи ята, съставени понякога от 300-500 екземпляра.

Най-едрият наш див гълъб се среща в широколистни, смесени и иглолистни гори, както и в залесителни пояси близо до води. Той гнезди по високи дървета, като гнездото му, което е слабо вдлъбнато по средата, е изградено от клонки.

Гривякът си търси храна сутрин и привечер на открити места, а иначе се крие обикновено в гъстите корони на дърветата. Той се храни с житни семена, семена на плевели и треви и с плодовете на някои храсти и дървета (глог, трънка, шипка, дъбов и буков жълъд).

Гривякът има силен глас и неговото "гууу-гуу -гу" или "хуу-руу-ру" се чува надалеч.

Размножителният период на този гълъб започва през април и продължава до юли. Женската снася в гнездото две бели овални или удължено елиптични яйца, които се мътят на смени от двамата родители. След 17-18 дни от тях се излюпват малките гълъбчета, което става обикновено през май. Те напускат гнездото на 30-35-дневна възраст. У нас гривякът мъти два пъти годишно, като женската птица снася втори път през лятото.

Гривякът е ценна ловна птица и широко разпространена у нас. В природата тя става понякога жертва на царския орел, бухала и гащатия мишелов

Абонамент за бюлетин