Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Коментар на... » Митове и легенди за вълка

Митове и легенди за вълка

vater Публикувана от vater | 06.05.2015
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Митове и легенди за вълка

62-ра Генерална асамблея на CIC - Правец 2015

Доц. д-р Христо Михайлов, ръководител на катедра „Ловно стопанство“

Основната теза в моята презентация е, че България има много добре интегрирана система за опазване и устойчиво ползване на вълка от началото на 20-и век. Смея да твърдя, че България може да служи като не лош модел за управление на популацията на вълка, включително и на европейско ниво. Вълците днес използват около 40 процента от територията на страната. Интересно е да се отбележи, че в последните 25 години този вид завзе нови територии. Става въпрос за местообитания, в които до 1990 г. са се срещали единични екземпляри, но не е имало трайно формиране на местни микропопулации.
Относно размера на популациите не смятам, че е нужно да се фокусираме върху данни за числеността. Неоспорими са данните от годишния отстрел, които показват интересна тенденция на увеличаване на бройката. В периода 2000–2010 г. се стига до средногодишен отстрел от 389 вълка.

До 2009 г. държавата изплащаше възнаграждения за всеки отстрелян вълк. Именно затова разглеждаме данни до 2010 г., тъй като за въпросните екземпляри се водеше прецизна статистика, за тях не можем да имаме съмнения. След 2009 г. годишният отстрел се колебае в същите нива – 320–330 вълка.

Тези данни могат да стреснат някои колеги от други части на Европа, тъй като ние имаме такъв отстрел, за който в доста държави мечтаят такива размери да бъде популацията им от вида.

Искам да подчертая, че днес в България 90 % от вълците се отстрелват в рамките на три месеца – октомври, ноември и декември, по време на груповия лов на дива свиня. През останалите месеци ловът е регламентиран и лимитиран. Т.е., регламентът в лова у нас за този вид е достатъчно рестриктивен, така че отстрелът да изпълнява своята роля за устойчивото стопанисване.

А ето и част от митовете и легендите, за които говорим.

Официално обявената численост на вълка в България е мит – няма такива запаси. Мит е и, че вълкът е заплаха за човека. От света на легендите е констатацията, че вълкът нанася „недопустими“ щети върху домашните животни. Чухме и легендата, че при такива плътни вълчи популации на Балканите този вид може да се кръстоса с кучето. Мит е твърдението, че ловът и ловците са заплаха за опазването на вълка.

списание "Лов и риболов"

Ловците коментират: Форум БГ ЛОВ

Абонамент за бюлетин